Most-Híd navrhne zmeny pri obsadzovaní miest vo verejnej správe

BRATISLAVA 30. októbra (SITA) - Spôsob obsadzovania voľných pozícií vo verejnej správe by sa mal zmeniť. Navrhujú to predseda strany Most-Híd Béla Bugár spolu s poslancami Národnej rady SR Andrejom Hrnčiarom a Lászlóom Solymosom (Most-Híd), ktorí preto do parlamentu predložili návrh novely zákona o výkone práce vo verejnom záujme. "Nevidíme dôvod, prečo by sa výberové konanie nerealizovalo všade tam, kde sú zamestnávateľmi štátne orgány, obce alebo vyššie územné celky," povedal na dnešnom brífingu Bugár. 
 
Podľa predstaviteľov strany novelou reagujú aj na medializované informácie o netransparentnom obsadzovaní miest na ministerstvách. "Úplne sa zrušia interné výberové konania, alebo nástenkové tendre. Samozrejme, že sme nezabudli aj na výnimky," skonštatoval Hrnčiar. Podľa navrhovanej úpravy by sa mali robiť výberové konania nielen na vedúce, ale aj na referentské pozície. Pracovné ponuky by mali štátne organizácie navyše zverejňovať aj inde, ako len na svojich internetových stránkach. 
Podľa Bugára však bude môcť mať minister svojich ľudí v úrade aj naďalej. "Ale len vtedy, ak bude dotyčný človek úspešný vo výberovom konaní, a nie že na neho našijeme kritériá," skonštatoval. Novela, ktorou by sa mali poslanci zaoberať na novembrovej schôdzi, zavádza tiež povinné zverejňovanie postupu pri obsadzovaní miest v štátnej správe.
(SITA, mt;ga)

Zdielať: