Most-Híd: Novelizovaná ústava nepomôže ani justícii ani rodine

Predkladatelia novely dnes zrejme ani poriadne netušia, čo všetko previerkami v súdnictve spustili a i keď sa veľmi snažia, nemôžu garantovať vôbec nič, vyhlásila Lucia Žitňanská.
Dnes poslanci NR SR odhlasovali novelu Ústavy SR, ktorú spoločne predložili Pavol Paška a Pavol Hrušovský. A to napriek tomu, že strana Most-Híd opakovane upozornila, na vážne nedostatky, ktoré predkladaný návrh obsahuje.
„Ústavné zmeny idú proti princípu otvorenej justície, keď najdôležitejšie rozhodnutia pre justíciu sa presúvajú za zatvorené dvere Súdnej rady. Dnes prijaté zmeny sú nesystematické, chaotické a nemajú žiadny potenciál stav justície zlepšiť,“ povedala bezprostredne po hlasovaní o novele ústavy podpredsedníčka strany Most-Híd, Lucia Žitňanská.
Podľa jej slov očista justície realizovaná na základe spravodajských informácií vyhodnocovaných za zatvorenými dverami Súdnej rady je ilúzia a rýdzo politické riešenie. „Jediné, čo sa po schválení novely naozaj stane je, že začnú dlhotrvajúce procesy, ústavno-právne naťahovanie, úniky informácií a v konečnom dôsledku na takéto previerky vôbec nemusia doplatiť len skorumpovaní sudcovia,“ zdôraznila exministerka spravodlivosti. Ako ďalej podpredsedníčka strany Most-Híd povedala, „považujem za falošné a pokrytecké, keď počujem z úst poslancov Smeru a KDH, že našli odvahu riešiť problémy v justícii. Smer dlhé roky všetkým pozitívnym zmenám v justícii systematicky bránil. Dnes im klesajú preferencie a na udržanie vplyvu si našli užitočnú opozíciu. Túto úlohu do bodky splnilo KDH. Mrzí ma, že KDH prebralo od Smeru aj to najhoršie z legislatívnej praxe: návrhy predkladané na poslednú chvíľu, bez riadneho pripomienkovacieho konania, zásadné úpravy nevydiskutované a navyše podávané v množstve pozmeňovacích návrhov,“ vysvetlila Lucia Žitňanská.
K stanovisku strany Most-Híd jej podpredsedníčka dodala: „Schválenou novelou dnes poslanci vystavili Smeru bianco šek. Vykonávacie predpisy k ústave, ktoré sa následne budú schvaľovať si odsúhlasí strana Smer jednoduchou väčšinou a presne podľa svojich predstáv. Aj za toto poslanci, ktorí dnes hlasovali za novelu ústavy, prebrali plnú zodpovednosť.“

Zdielať: