MOST-HÍD: Palinu majú odstraňovať vlastníci pozemkov

Poslanci Mostu-Híd chcú, aby vlastníci pozemkov boli povinní odstraňovať ambróziu palinolistú (palina), ktorá patrí k najsilnejším prírodným alergénom u nás. Preto do parlamentu predložili návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny.
Ako povedal dnes na tlačovej besede poslanec strany József Nagy, dnes má povinnosť odstraňovať palinu jej šíriteľ, jej pestovateľ alebo štát. „To je čudné. Ako keby zo štátnych peňazí mal byť odstraňovaný napadaný sneh na dvore. Tam tiež nie je pôvodcom vlastník pozemku. Vlastníci sa budú musieť starať o svoj majetok a budú musieť odstrániť aspoň buriny škodlivé pre ľudské zdravie a biotopy,“ zdôraznil.
Palina postihuje podľa Nagya najmä nižšie položené, väčšinou južné oblasti Slovenska, kde 80 percent všetkých astmatikov trpí od júla do októbra počas kvitnutia tejto inváznej rastliny. Palina je síce teplomilná rastlina, ale vďaka prispôsobovaniu sa postupuje čím ďalej tým viac na sever. Už ohrozuje aj zemiakarské oblasti. Navrhované zmeny by mali pomôcť vytvoriť podmienky na systematické obmedzenie šírenia ambrózie palinolistej a ďalších inváznych druhov rastlín na území Slovenska. Ambrózia agresívnym rozprestieraním sa ohrozuje naše pôvodné biotopy. „Palina poškodzuje ľudské zdravie a preto musíme proti tomu niečo spraviť. Slovensko je medzi poslednými krajinami, ktoré ignorujú túto problematiku,“ upozornil Nagy. Podľa neho má Most-Híd aj podporu samospráv.
Všetky invázne rastliny podľa neho spôsobujú v poľnohospodárstve viacmiliónové škody na úrode a na nákladoch vynaložených na ich ničenie v obrábanej pôde. „Preto plošné zabezpečenie ich likvidácie aj na nevyužívaných plochách bude mať vysoký hospodársky prínos aj pre poľnohospodárstvo a lesníctvo," uviedol poslanec József Nagy.

Zdielať: