Most-Híd: Prišiel čas, aby Borec konečne odstavil Štefana Hrabina

Béla Bugár a Lucia Žitňanská vyzvali šéfa rezortu spravodlivosti, aby navrhol kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu SR.
Vláda nemusí čakať, čo urobí Štefan Harabin. Podľa Zákona o Súdnej rade SR môže totiž minister spravodlivosti navrhnúť kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR. V čase, keď je slovenská justícia v katastrofálnom stave, je viac ako žiaduce, aby Tomáš Borec túto svoju kompetenciu využil.
Aj to odznelo na dnešnom tlačovom brífingu Most-Híd, na ktorej predseda strany Béla Bugár a poslankyňa NR SR za Most-Híd, Lucia Žitňanská, adresovali ministrovi spravodlivosti výzvu k voľbe predsedu Najvyššieho súdu SR.
 

 
„Pokiaľ získal niekto pred prezidentskými voľbami nádej, že Robert Fico chce justíciu naozaj meniť, udalosti bezprostredne po voľbách ho museli vyviesť z omylu. Škandalózna voľba sudcov ústavného súdu a obžaloba Hedvigy Malinovej sú varovným prstom. Nejde pritom o nejaký obyčajný politický súboj, v prípade justície už ide naozaj o veľmi vážnu vec,“ povedal pred novinármi Bugár, podľa ktorého nasledujúce dni a týždne budú pre slovenské súdnictvo kľúčové.
V parlamente sú na programe diskusie o novele ústavy, najmä však o kreovaní Súdnej rady SR a o previerkach sudcov. Vládna väčšina si narýchlo zvolila kandidátov na ústavných sudcov, pričom stále nie je jasné, kto troch sudcov zo šiestich navrhovaných bude vyberať a kto ich bude menovať. „Nový prezident si bude musieť poradiť aj s týmto problémom kandidátov na ústavných sudcov. A aby toho nebolo málo, 28. apríla sa dozvieme, kto bude kandidovať na post predsedu Najvyššieho súdu. Dnes nevieme, či kandidát, ktorého Súdna rada SR vyberie bude aj predsedom Súdnej rady SR, alebo zostane "len" predsedom Najvyššieho súdu SR. Vieme však, že to bude mimoriadne dôležitá osoba pre dôveryhodnosť slovenského súdnictva,“ vysvetlil predseda Most-Híd.
Keďže však kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR môže podľa Zákona o Súdnej rade SR navrhnúť minister spravodlivosti, nie je podľa Lucie Žitňanskej nutné čakať na rozhodnutie Štefana Harabina. Podľa slov poslankyne NR SR za Most-Híd, šéf rezortu spravodlivosti Tomáš Borec na všetky problémy v justícii, kde by mohol uplatniť svoju autoritu ministra, spravidla odpovedá slovami, že to nie je v jeho kompetencii. „Minister spravodlivosti má kompetenciu navrhnúť kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu a v situácii, keď je stav justície alarmujúci, ešte pred pár dňami to tvrdil aj premiér Fico, a jej dôveryhodnosť je minimálna, mal by ju aj využiť. Svojou nomináciou môže verejnosti jednoznačne ukázať, kam chce táto vláda justíciu doviesť,“ zdôraznila Lucia Žitňaská, ktorá Boreca vyzýva, aby nestrkal hlavu do piesku a využil svoju kompetenciu navrhnúť Súdnej rade SR kandidáta na post predsedu Najvyššieho súdu SR. „Inak prenecháva iniciatívu Štefanovi Harabinovi a preberá spoluzodpovednosť za jeho prípadné znovuzvolenie,“ dodala v piatok pred novinármi Lucia Žitňanská.

Zdielať: