Most-Híd v NR SR uspel s novelou, ktorá pomôže takmer miliónu občanov

Silný alergén, na ktorý je citlivých takmer 80 percent populácie postihnutej alergiami dýchacích ciest, už nebude vďaka novele poslancov za Most-Híd komplikovať ľuďom životy tak výrazne, ako doteraz. Tú v parlamente poslanci posunuli do druhého čítania.
V piatok (6. 6. 2014) v NR SR poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú predložili poslanci NR SR za Most-Híd: József Nagy a Elemér Jakab. Pred rokom prijatý zákon o ochrane prírody a krajiny podľa týchto poslancov alergikom pred invazívnymi druhmi rastlín nepomohol a preto navrhli zmenu legislatívy, ktorá tento, pre mnohých nanajvýš pálčivý problém, rieši.
V tejto súvislosti sa konečne dosiahne účinnejšia likvidácia Ambrózie palinolistej, ktorá je podľa Jószefa Nagya veľmi silným alergénom, „Táto rastlina spôsobuje problémy pre takmer 80 percent populácie postihnutej alergiami dýchacích ciest, týka sa skoro jedného milióna obyvateľov,“ definoval József Nagy obrovskú cieľovú skupinu ľudí, ktorej novela pomôže.
Nagy v rozprave k novele poukázal aj na skutočnosť, že spomínanej invazívnej rastline sa darí najmä na zanedbaných a nevyužitých pozemkov, o ktoré sa nikto nestará, a ktorých počet v poslednom období enormne narástol. A keďže situáciu v tejto súvislosti aktuálne platná legislatíva nerieši, do novely zapracoval, aby do monitoringu a odstraňovania inváznych rastlín nebola zapojená iba Štátna ochrana prírody. Príslušné kompetencie by po novom dostali aj samosprávy obcí a miest, pre ktoré táto činnosť neznamená zvýšené náklady.
„Obce a mestá majú prirodzený prehľad o situácii v ich katastri, dostávajú medzi prvými informácie a sťažnosti od občanov, disponujú finančnou flexibilitou a vedia lepšie posúdiť spoločenskú závažnosť a potrebu vykonať odstránenie inváznych rastlín vo svojom katastri," vysvetlil poslanec strany Most-Híd. Nagy ocenil, že si poslanci v parlamente uvedomili závažnosť situácie a jeho novelu posunuli do druhého čítania. „Ide tu o zdravie občanov, o to viac oceňujem, že poslanci v parlamente zámer strany Most-Híd správne pochopili,“ dodal Nagy.
Doteraz strana Smer-SD schválila šesť zo 180 návrhov zákonov, ktoré predložila opozícia.
Zdroj: most-hid.sk

Zdielať: