Most-Híd: V Trnavskom samosprávnom kraji sa dala dohromady koalícia Smeru a SMK

V stredu (5.2. 2014) zasadalo krajské zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja, na ktorom sa rokovalo a hlasovalo o viacerých dôležitých otázkach.
 
Zastupiteľstva sa zúčastnili aj poslanci strany Most-Híd: József Nagy, Árpád Érsek, Gábor Gál a Ervin Chomča. Árpáda Érseka pobúrilo, že poslanci Smeru spoločne s SMK znemožnili, aby vrátane  Józsefa Nagya boli v župnom výbore pre vzdelávanie traja zástupcovia maďarskej menšiny. „Za posledné štyri roky školy dunajskostredského a galantského okresu nedostali ani polovicu sumy, na ktorú mali v rámci podpory nárok. Tejto situácii sme chceli pre ďalšie volebné obdobie predísť, ale aj vďaka SMK sa bohužiaľ nepodarilo obsadiť výbor pre vzdelávanie troma zástupcami maďarskej menšiny,“ povedal Árpád Érsek.
 
József Nagy počas zastupiteľstva interpeloval predsedu Trnavské samosprávneho kraja Tibora Mikuša vo veci škandalóznej zmluvy o parkovaní pred nemocnicou v Dunajskej Strede, na základe ktorej musia pacienti za parkovanie pred nemocnicou po novom platiť. „Mikušovi som položil otázku, že kedy bude iniciovať odvolanie predstavenstva nemocnice, ale ani Mikuš ani novopečený vicežupan zodpovedný za dunajskostredský okres, József Berényi, mi na moju otázku neodpovedali,“ vysvetlil József Nagy.
 
Na zastupiteľstve chýbal bývalý podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Kvarda (SMK) a prítomný Zoltán Hájos, ktorý sa takisto podpísal pod škandalóznu zmluvu o parkovaní pred nemocnicou v Dunajskej Strede, sa k celej veci vôbec nevyjadril.
 
Árpád Érsek povedal, že všetci zástupcovia strany Most-Híd, ktorí boli na zasadnutí prítomní, hlasovali aj proti tomu, aby sa poslancom krajského zastupiteľstva zvyšovali platy. Napriek tomu bol schválený návrh, aby sa platy župných poslancov z doterajších 412 eur zvýšili na 480 eur, čo predstavuje 14-percentné navýšenie. „Je to dosť cynické, keď vezmeme do úvahy, že životná úroveň klesá. Kým  platy poslancov NR SR a členov vlády sa pred rokmi zmrazili, v Trnavskom samosprávnom kraji si ich veselo zvyšujú.   Nehoriac o tom, že krajskí poslanci zasadajú iba raz za dva mesiace,“ pripomenul v tejto súvislosti Árpád Érsek.
 
Gábor Gál vyhlásil, že niet pochýb o tom, že v Trnavskom samosprávnom kraji začala fungovať koalícia Smeru a SMK, keďže obe strany si po vzájomnej dohode a podpore napokon podelili všetky kľúčové funkcie v kraji. „Koalícia Smeru a SMK doslova prevalcovala a zmietla zo stola všetky opozičné snahy. Takže v kraji opoziční poslanci nezastávajú ani jeden z postov podpredsedu VÚC.  Tak sa tiež stalo, že za pomoci SMK sa hlavnou kontrolórkou kraja stala Kvetoslava Tibenská zo Smeru. Podobne si Smer a SMK rozdelili medzi sebou aj všetky ostatné dôležité pozície vo výboroch,” dodal Gábor Gál s tým, že teraz je už jasné a nespochybniteľné, že strana Józsefa Berényiho je s Tiborom Mikušom jedna ruka. 
 

 
Zdroj: most-hid.sk
 

Zdielať: