Most-Híd: Vláda povýšila záujmy životných poisťovní nad záujmy jednoduchých občanov

Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou sa zavedú pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, je pre Most-Híd neakceptovateľná.
Práve spôsob, akým chce štát vyplácať peniaze z druhého piliera je zlý, namierený proti záujmom väčšiny občanov a navyše celý legislatívny proces je v rozpore s princípmi tzv. štábnej kultúry. Aj to odznelo na dnešnej tlačovej besede predsedu Most-Híd Bélu Bugára a podpredsedu strany Ivana Švejnu.
„Ešte pred voľbami pán Kažimír aj pán Fico tvrdili, že na druhý dôchodkový pilier nesiahnu. Už teraz vieme, že to pravda nie je, vláda totiž znížila odvodovú sadzbu do druhého piliera. A dnes je situácia ešte horšia, pretože táto novela nie je o občanoch,“ upozornil Béla Bugár s tým, že pred desiatimi rokmi, že v súvislosti vyplácaním peňazí z druhého piliera bolo občanom sľúbené, že dostanú na výber: buď si nechajú dôchodok vyplácať postupne, alebo si svoje peniaze vložia do životnej poisťovne.
„Vláda Smeru však touto novelou akoby urobila kšeft - uvidíme, s ktorými životnými poisťovňami. Vláda totiž prakticky znemožnila občanovi, aby sa mohol rozhodnúť. Takéto pravidlá sú proti občanovi, v záujme niektorých skupín. Napokon, na budúci rok sa ukáže, že o ktoré skupiny ide. A navyše, ako si môže vláda do novely zapracovať to, že dá poisťovni možnosť sa rozhodnúť, o ktorých sporiteľov v tejto súvislosti nemá a o ktorých má záujem? Ak má napríklad sporiteľ málo peňazí, tak ho poisťovňa jednoducho neakceptuje. Práve preto upozorňujeme, že táto novela nie je o občanoch, doplatia na ňu jednoduchí občania Slovenskej republiky,“ zdôraznil predseda Most-Híd.
Podpredseda strany Ivan Švejna poukázal aj na to, že v súvislosti s postupným presunom šietich miliárd eur do životných poisťovní, musí platiť aj nejaká „štábna“ kultúra. „Ten vzorec a spôsob, podľa ktorých sa to má udiať je veľmi dôležitý. Žiaľ, tento vzorec bol predložený len pred pár dňami na sociálnom výbore, kde som ho prvýkrát videl. Takto sa veci nerobia!“, povedal pred novinármi Ivan Švejna, ktorý označil praktiky, v súvislosti s novelou za nehorázne: „Vždy sme kritizovali, že zásadné veci sa nemôžu robiť cez pozmeňovacie návrhy. Na to tu máme zákon: má sa to dať do pripomienkového konania, aby sa k tomu mohli vyjadriť všetci, ktorých sa to týka a má sa to celé prepočítať poriadne.“
Podľa Ivana Švejnu novelu určite nepodporia dva najväčšie pravicové parlamentné kluby a tí, čo tak urobia, nesú plnú zodpovednosť za problémy, ktoré prinesie do praxe.
 

 

Zdielať: