Most-Híd: Voliči sú právom zmätení a znechutení, politika nie je Facebook

Béla Bugár a Lucia Žitňanská reagovali na aktuálnu situáciu na slovenskej politickej scéne.
Križovatka, na ktorej sa slovenská politická scéna dnes nachádza si vyžaduje od každej politickej strany zodpovedný jasný postoj. Tradičné hodnoty sa stávajú predmetom politického obchodu, pevné základy sa otriasajú, nové základy sa nevedia prehupnúť z polohy facebookovej diskusie na korektnú politickú prácu. Aj to odznelo na dnešnej tlačovej besede Most-Híd, na ktorej vedenie strany zaujalo stanovisko k aktuálnej politickej situácii na Slovensku.  
Béla Bugár: Politika sa musí robiť zodpovedne a s pokorou
„Na jednej strane stojíme nechápavo nad  zahanbujúco nízkou  účasťou voličov vo voľbách do EP,  na druhej strane vidíme nepochopiteľné a prekvapivé udalosti na politickej scéne. A pritom jedno s druhým úzko súvisí.  V takejto situácii, nieže voliči, aj niektorí politici strácajú základnú orientáciu“povedal predseda Most-Híd Béla Bugár, ktorý dnes pred novinárov predstúpil spolu s podpredsedníčkou strany Luciou Žitňanskou.
„Osobne si myslím, že vývoj a zmena nie sú tragédiou. Len by nemali prinášať do aktuálnej situácie ešte väčší zmätok. V politike by sa nemali meniť názory a postoje tak intenzívne ako statusy na Facebooku. To si musíme uvedomiť,“ upozornil predseda Most-Híd s tým, že je nutné, aby každá politická strana, Most-Híd nevynímajúc, zodpovedne, jasne a s pokorou vyslala posolstvo o tom, čo ponúka, kde stojí a o čo sa usiluje.
Bugár pripomenul, že súčasné správanie parlamentných politických subjektov, je naozaj na zváženie:  „Tradičné - etablované strany robia nepochopiteľné a účelové spojenectvá so Smerom a často menia svoje postoje, ako sme to videli napríklad minulý týždeň aj pri hlasovaní o druhom dôchodkovom pilieri.“
Podľa Bugára sa ukazuje,  že kľúčom k dôveryhodnosti nie je len generačná obmena alebo dostatočné politické skúsenosti, ako by sa mohlo zdať. „Kľúčom je podľa nášho názoru osobná integrita politikov, zrozumiteľný program a vernosť princípom. Toto je cesta pre Most-Híd a preto už zhruba pol roka predkladáme po častiach víziu občianskej strany. Zodpovedne a s pokorou,“ vysvetlil Bugár, pričom dodal: „Most-Híd sa svojim politickým pôsobením aj naďalej usiluje o tolerantnejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť.“
Lucia Žitňanská: Kľúčovou hodnotou Slovenska je rozmanitosť
Na slová predsedu strany nadviazala jej podpredsedníčka Lucia Žitňanská. Poukázala na alarmujúcu skutočnosť, že dnes strany bez čitateľného programu hlasujú proti sebe aj v tak vážnej veci, akou je zmena ústavy, teda základného zákona tejto krajiny.  „Priznám sa, toto hlasovanie ma zmiatlo najviac, odkedy som v politike,“ netajila exministerka spravodlivosti, pričom zdôraznila, že Most-Híd má jasno vo svojej ceste, vízii.
„Sme presvedčení, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí chcú, aby tu popri silnej konzervatívnej ponuke existovala aj dôveryhodná a čitateľná občianska strana, pre ktorú sú, popri riešení ekonomických a sociálnych otázok, na poprednom mieste spravodlivosť, rovnosť pred zákonom, bez ohľadu na pôvod, majetok či vierovyznanie a najmä v rastúcej atmosfére intolerancie aj ochrana menšinového názoru a ochranu slabších.“
Za kľúčovú hodnotu Slovenska označila Lucia Žitňanská rozmanitosť, ktorej rešpektovanie je postavené na tolerancii odlišných názorov a spolupráci ako základnom princípe fungovania rozmanitej spoločnosti. „Most-Híd sa stavia na obranu rozmanitosti, sú jej cudzie tendencie unifikovať spoločnosť a pretláčať riešenia, ktoré dostávajú do podradnej polohy menšiny,“ dodala.
 

 
 
 

 

Zdielať: