Most-Híd: Ak chceme byť na športovcov hrdí, musíme ich motivovať

Masovejšie rozšírenie športu u mládeže, väčšia chuť venovať sa športu či vyššia motivácia reprezentovať krajinu. Aj to sú podľa strany Most-Híd dôvody, prečo je potrebný zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti

„Stále platí, že ak je tu niekto z občanov na niečo hrdý, tak sú to predovšetkým úspechy športovcov. Napokon, potvrdil to aj nedávny prieskum SAV. Toto však nie je jediný dôvod, prečo navrhujeme doživotnú rentu pre tých občanov SR, ktorí získali olympijskú medailu,“ povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár.  „Sme presvedčení, že to bude motivovať aj ďalších reprezentantov,“ spresnil Béla Bugár.

Podľa Árpáda Érseka, jedného z predkladateľov novely, zlatí medailisti by mali doživotne mesačne nárok na odmenu vo výške priemernej mzdy. Strieborní by dostali 60 percent tejto sumy a bronzoví 40 percent. „Na rovnaké odmeny by mali nárok aj medailisti z paralympiád, deaflympiád a šachových olympiád,“ vysvetlil Árpad Érsek s tým, že nárok na odmenu by bol podmienený vekom a nevzťahoval by sa na tých, ktorým bolo ocenenie odňaté, boli právoplatne odsúdení, alebo opakovane dopovali.

Béla Bugár zdôraznil, že je dôležité, aby štát pre dosiahnutie úspechov v športe vytváral adekvátne podmienky. „Je poľutovaniahodné, že keď sme v máji 2012 zákon predkladali, Smer ho odmietol s tým, že pripraví komplexný zákon o športe. Namiesto toho pripravil veľmi zlý plagiát nášho návrhu,“ dodal.

 

Zdielať: