Most-Híd: Dnešní mladí môžu o minimálnych dôchodkoch z dielne Smeru iba snívať

Ak sa nenapravia chybné nastavenia v dvojpilierovom dôchodkovom systéme, je návrh rezortu práce na minimálny dôchodok iba marketingovým ťahom.

Od začiatku júla tohto roka by chce vláda na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok, pričom Hospodárska a sociálna rada v pondelok v tejto súvislosti odsúhlasila návrh novely zákona o sociálnom poistení. Minister práce Ján Richter, ktorý tento krok označil za zavŕšenie dôchodkovej reformy na Slovensku, chce navyše zaviesť pre penzistov aj vyrovnávací príplatok.

Strana Most-Híd nemá v princípe so zavedením minimálneho dôchodku problém, v aktuálnej situácii ale tieto kroky vlády považuje za krátkozraké. Vláda Roberta Fica pri svojom návrhu nemyslí na budúce generácie, čo dokazuje nielen ničením druhého piliera či ignorovaním mladých rodín. Pri súčasných demografických predpovediach by sa okolo roku 2050 mohol priemerný dôchodok pohybovať na úrovni životného minima, možno ešte menej. Podľa strany Most-Híd je nutné opraviť zlé nastavenie dvojpilierového dôchodkového systému, zastaviť neprimerané krátenie dôchodkov z prvého piliera a zmeniť spôsob výplaty peňazí z druhého piliera. V opačnom prípade budú minimálne dôchodky, tak ako ich dnes navrhuje Smer, pre súčasných mladých len fantáziou.

Zdielať: