Most-Híd: Dôchodcovia si zaslúžia viac

Podľa predstaviteľov strany Most-Híd Bélu Bugára a Ivana Švejnu sa postavenie dôchodcov počas vládnutia strany Smer-SD výrazne zhoršilo. Uviedli to na tlačovej besede pri príležitosti medzinárodného dňa seniorov.

Kroky vlády smerom k dôchodcom predseda Most-Híd Béla Bugár hodnotí ako zlé. „Zásahy do dôchodkového systému poškodili súčasných, ale aj budúcich dôchodcov,“ vyhlásil Béla Bugár. Podľa neho by mnohí čakali od vlády, ktorá sa prezentuje ako sociálna, že to bude presne naopak. „Vláda Smeru namiesto toho, aby pomohla zlepšiť postavenie a podmienky pre seniorov, tak ich svojimi nesystémovými a nerozumnými krokmi zhoršila,“ doplnil Bugár. Ako konkrétne príklady uviedol sústavné oslabovanie druhého dôchodkového piliera a sporiteľov v ňom, zvýšenie odvodov pre dôchodcov a takisto zmena spôsobu valorizácie dôchodkov, ktorá podľa neho poškodila všetkých dôchodcov na Slovensku. „Kým v roku 2014 mali dôchodcovia valorizované dôchodky o 8,8 eura, budúci rok to má byť len 1,9 eura, čo v prepočte na rok znamená sumu nižšiu o 82,8 eur,“ uviedol konkrétny príklad zhoršenia postavenia dôchodcov Béla Bugár.

Podpredseda strany Ivan Švejna pripomenul viaceré návrhy zákonov, ktoré predkladali poslanci strany Most-Híd, aby zlepšili postavenie dôchodcov. „Boli to návrhy na zlepšenie postavenia starodôchodcov, vdov, federálnych dôchodcov, dvojpilierových dôchodcov alebo pracujúcich dôchodcov,“ pomenoval konkrétne kroky Švejna. Strana Smer má podľa neho nielen sociálny, ale aj antisociálny balíček. „Smer zvýšil odvody z práce na dohodu, pričom študenti za tú istú prácu dostávajú vyššiu čistú mzdu ako dôchodcovia. Takisto zmenil spôsob valorizácie dôchodkov,“ vyhlásil Švejna. To je podľa Ivana Švejnu skutočný výsledok sociálnych opatrení vládnej strany Smer.

Bugár pripomenul, že strana Most-Híd a jej poslanci poukazovali na chyby už pri prijímaní týchto zákonov.  „Takisto sme navrhovali zákony, ktoré by zmenili súčasný stav a opravili chyby, ktoré sa stali. Avšak zostalo to bez odozvy zo strany vládneho Smeru,“ povedal na tlačovej besede Bugár. Zároveň vyhlásil, že téma dôchodcov a ich postavenia v spoločnosti bude pre Most-Híd prioritou v prípade vstupu do vlády po budúcoročných parlamentných voľbách. „Zmeníme a opravíme najväčšie prešľapy súčasnej vlády, zároveň nastavíme udržateľný dôchodkový systém viacerými rozumnými a systémovými opatreniami,“ vyhlásil Bugár. Podľa neho musí rozumná vláda myslieť do budúcnosti a nastavovať už dnes systém tak, aby sa o desať, či pätnásť rokov úplne nezrútil. 

Zdielať: