Most-Híd: Ekonomické prognózy potvrdzujú, že dôchodcovia dostanú v budúcom roku menej ako tento rok

Ivan Švejna
Ak sa nezmení súčasný mechanizmus valorizácie dôchodkov, seniori dostanú od štátu na budúci rok výrazne menej, vyhlásil podpredseda Most-Híd a poslanec NR SR, Ivan Švejna.

Na základe aktuálnych makroekonomických prognóz Európskej komisie hrozí, že na Slovensku dostanú dôchodcovia opäť menej.  „Starobný dôchodok o 1,90 eura, vdovský a vdovecký dôchodok o 1,20 eura, sirotský dôchodok o 0,60 eura a invalidný dôchodok o euro, respektíve o 1,70 eura. To sú smutne nízke čiastky, o ktoré sa dôchodky aktuálne zvyšovali. Zároveň, súčasné prognózy potvrdzujú to, na čo Most-Híd opakovane upozorňuje už dlhodobo: dôchodky sa v budúcom roku budú zvyšovať ešte o nižšiu sumu, nanajvýš o 1,30 eura,“ upozornil Ivan Švejna s tým, že za tento stav môže predovšetkým vláda Roberta Fica, ktorá zmenila pri valorizácii dôchodkov váhu rastu cien a priemernej mzdy. „Je poľutovaniahodne, že keď sa, aj podľa aktuálnych prognóz, slovenskej ekonomike darí,  vláda odmieta vyššiu valorizáciu dôchodkov a tým ignoruje aj ľudí, ktorých sa týka,“ vysvetlil Ivan Švejna, pričom pripomenul, že výška dôchodkov by mala odrážať aj skutočné hospodárenie Sociálnej poisťovne.

„Pre Most-Híd bude primerané a zároveň spravodlivejšie nastavenie dôchodkového systému jednou prioritných podmienok pri rokovaniach o vstupe do vládnej koalície po marcových voľbách,“ dodal podpredseda strany.

 

Zdielať: