MOST-HÍD: Európska únia je stále najdôležitejším politickým, ekonomickým a civilizačným prostredím

Most-Híd vždy presadzoval a aj v budúcnosti bude presadzovať jednoznačnú proeurópsku politiku. Podporujeme, aby Slovensko bolo v integračnom jadre Európy, vrátane účasti v najdôležitejších iniciatívach a projektoch v rámci EU.

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák upozorňuje, že aj v súčasnosti vznikajú nové iniciatívy, na ktorých SR musí participovať - a obhajovať naše záujmy.  "Nato totiž, aby členský štát "bol v jadre" nestačí to deklarovať, ale práve účasť na kľúčových projektoch z neho robí člena jadra", tvrdí Ondrejcsák. Podpredseda strany Ábel Ravasz vstup do EÚ vníma ako generačná skúsenosť a najdôležitejšiu udalosť  po roku 1989, ktorá ešte dlhodobo môže formovať životy ľudí v tomto priestore. Únia dokázala, čo sme očakávali: do pohnutých dejín Strednej Európy priniesla bezpečnosť a stabilitu. "Štát v mnohých oblastiach fungovania vykazuje väčšiu profesionalitu, tisícky občanov môžu pracovať v iných členských štátoch, národnostné menšiny získali väčšiu ochranu" povedal Ábel Ravasz. Podľa splnomocnenca vlády pre rómske kounity mnohí sú  z európskych politických procesov, z tzv. bruselskej byrokracie frustrovaní a nervózni. "2017 je rokom politickej krízy EÚ, po ktorej môžeme vykročiť rôznymi cestami. Dnes sme jednoznačne presvedčení o potrebe silnejšej a kvalitnejšej integrácie. Pre také malé štáty, akým je aj Slovensko, jediná cesta vpred je EÚ. Len sa ju musíme naučiť lepšie prevádzkovať" skonštatoval Ravasz.

Pred trinástimi rokmi sme sa stali súčasťou najväčšej ekonomiky sveta, projektu, ktorý zabezpečil na dlhé desaťročia mier a prosperitu v kedysi ťažko skúšanej Európe. Slovenská republika od 1. mája 2004 len do konca roka 2015 získala z európskeho rozpočtu viac ako 18,6 miliardy eur, z toho čistý príjem Slovenska bol viac ako 12,1 miliardy eur. A ďalšie miliardy môžeme využiť do roku 2020. Nehovoriac o iných nemateriálnych výhodách typu voľného pohybu osôb, tovaru, služieb, či možnosti vzdelávania sa v celej EÚ.  

     Podľa Kataríny Cséfalvayovej, podpredsedníčky výboru NR SR pre európske záležitosti sú to veci, ktoré dnes berieme ako samozrejmosť, ale samozrejmé nie sú. "Únia dnes prežíva najväčšiu krízu dôvery od jej vzniku. Pre Slovensko, ktorého viac ako 85 % exportu smeruje do jej členských štátov, by bolo vyčlenenie mimo jadro EÚ katastrofou", hovorí členka poslaneckého klubu Most-Híd. Cséfalvayová je presvedčená, že z civilizačného, z ekonomického, ale aj z politického hľadiska je jedinou možnosťou Slovenska byť v hlavnom prúde európskej integrácie.

" Chcem apelovať na všetkých politikov, svojich kolegov, či už z koalície alebo opozície, aby svojimi vyjadreniami nehazardovali s našou budúcnosťou, viac si vážili to čo máme a robili všetko preto, aby vysvetľovali ľuďom pozitíva a výhody Európskej Únie ". Poslankyňa je presvedčená, že akékoľvek spochybňovanie nášho členstva v EÚ nahráva skutočným extrémistom a silám na východ od nás, môže poškodiť tento projekt v očiach ľudí a následky môžu byť nedozierne. Podľa Bélu Bugára, predsedu strany Most-Híd je jedinou bezpečnou a pespektívnou alternatívou pre Slovensko postoj, ktorý zabezpečí zotrvanie Slovenska v jadre Európskej únie. Spochybňovanie tohto úsilia znamená zároveň hazardovanie s bezpečnosťou a prosperitou aj pre budúce generácie. 

Zdielať: 
Tagy: