Most-Híd: Je najvyšší čas zadefinovať trasu dopravnej tepny na východe Slovenska

V Prešovskom kraji je okrem dostavby diaľnice D1, nutnosťou aj výstavba rýchlostnej cesty R4, ktorá má vytvoriť spojnicu medzi krajským mestom Prešov a hraničným prechodom s Poľskom pri obci Vyšný Komárnik v okrese Svidník.

Poslanec Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za Most-Híd, Peter Krajňák, považuje rýchlostnú komunikáciu R4, ktorá má byť súčasťou nosného dopravného systému zo severu na juh Európy označovaného ako Via Carpathia, za kľúčovú dopravnú tepnu regiónu. Napriek tomu je cesta R4 podľa jeho slov mimo priorít rezortu dopravy. „Kým pre vládu Ivety Radičovej bol tento projekt prioritou v regióne Prešova, po parlamentných voľbách v roku 2012 sa vytratil záujem o jeho rýchle riešenie ,“ upozorňuje Peter Krajňák.

Župný poslanec za Most-Híd pripomína, že doteraz nie je hotová ani len štúdia realizovateľnosti cesty R4 s odhadovanými nákladmi na jej výstavbu. „Už v tomto roku je potrebné jasne zadefinovať trasu, spôsob financovania a najneskôr do troch rokov začať stavať prvý úsek plánovanej trasy z Prešova po Lipníky,“ odkazuje kompetentným Peter Krajňák, pričom zdôrazňuje, že začatie stavby nemožno podmieňovať iba finančnými zdrojmi z EÚ. „Navyše, musí byť  jasné, či v nadväznosti na túto cestu zvolíme severný, alebo juhovýchodný obchvat Prešova, kde je dopravná situácia veľmi zlá,“ dodáva Peter Krajňák.

Zdielať: