Most-Híd: Legislatívna úprava ponúka autómnosť a transparentnosť

Vláda dnes súhlasila s navrhnutými zmenami v oblasti podpory kultúry národnostných menšín. Fond podľa Bélu Bugára prináša systémové riešenie do financovania kultúry.

Ak návrh schváli aj parlament, Fond na podporu kultúry národnostných menšín podľa plánovaného časového harmonogramu vznikne v júli. Kompetencia prideľovania dotácií z Úradu vlády prejde na novú verejnoprávnu inštitúciu, ktorá do kultúry prinesie dvojnásobné množstvo peňazí. Prvé výzvy fondu podľa Konráda Rigóa, štátneho tajomníka MK SR, nominanta strany Most-Híd budú vyhlásené začiatkom nastávajúceho roka. Celkový rozpočet inštitúcie je 8 miliónov eur, z čoho na podporu kultúrnych aktivít najpočetnejšej maďarskej národnostnej menšiny môže využiť 4 milióny eur. Okrem kulrúrnych podujatí bude podporovať edičnú a vedeckú činnosť v oblasti kultúry a aktivity kreatívneho priemyslu. Vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín bude môcť každá menšina rozhodnúť o svojich kultúrnych prioritách autonómne, povedal o fonde vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd), ktorý sa na príprave právnej normy spolupodieľal. "Dávame isté prvky kultúrnej samostatnosti, samosprávy pre menšiny"- dodal Ravasz.

Podľa predsedu Mosta-Híd zriadením fondu jeho strana splní ďalší zo svojich programových priorít. Zabezpečíme systematickú podporu umeleckých aktivít - povedal Béla Bugár.

Zdielať: