Most-Híd: Občianstvo sa prideľuje nezákonne, svojvoľne o tom rozhodne úradník

Nariadenie ministerstva vnútra, ktoré vo februári 2015 vstúpilo do platnosti nedáva žiadateľom žiadnu právnu istotu ani v prípade, že ich žiadosti o udelenie občianstva sa vyhovie.

Občanom, ktorým Slovenská republika zákonom odoberá slovenské občianstvo, umožňuje jeho znovunadobudnutie na základe žiadosti, ktorej ministerstvo môže, ale nemusí vyhovieť.

Od roku 2010, kedy  bola prvou vládou Roberta Fica prijatá tvrdá novela ako reakcia na maďarský zákon, na základe ktorého stratí slovenské štátne občianstvo každý, kto prijal občianstvo iného štátu, už prišlo o slovenské pasy takmer tisíc občanov.

„Keď bol Smer v opozícii predložil tri návrhy zákonov na ´zmäkčenie´ tvrdej novely, ktorú prijal. Odkedy je vo vláde,  nepredložil nič. Sľubovaná vládna novela sa nateraz opäť odkladá, lebo sa vláda rozhodla ísť iným, nesystémovým smerom. Prijala provizórium v podobe aktuálneho nariadenia, ktoré je výsmechom každému , kto o občianstvo SR vďaka Ficovi prišiel,“ upozorňuje Gábor Gál.

Aktuálne platné nariadenie ministerstva vnútra Most– Híd odmieta. Podľa podpredsedníčky strany Lucie Žitňanskej je neprijateľné právne aj politicky  „.Nariadenie ministra prekračuje rámec zákona. Je to pre všetkých občanov SR, ktorí prišli o občianstvo či o občianstvo prídu, nedôstojné, ponižujúce a neprijateľné. Štát zákonom odoberá občianstvo a umožňuje jeho znovunadobudnutie na základe žiadosti, ktorej ani nemusí ministerstvo vyhovieť. Všetko závisí na svojvoľnom rozhodnutí jedného úradníka,“  dodáva Lucia Žitňanská.

Zdielať: