Most-Híd: Pacient nesmie byť traumatizovaný divokými a neregulovanými poplatkami

Slovensko by malo priame platby v zdravotníctve postupne znižovať, chce to však systémový prístup

Regulácia poplatkov u lekárov tak, ako ju vo vládnom návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti navrhuje ministerstvo zdravotníctva,  neprinesie podľa strany Most-Híd riešenie problémov.
„Ak neurobíme nič iné, len zastavíme vyberanie poplatkov, nebude to znamenať automaticky zdravotnícke služby zadarmo.  Nezmiznú poplatky za lieky a o čiernych platbách, úplatkoch, ani nehovoriac,“ upozorňuje  Tibor Bastrnák, odborník na zdravotníctvo za Most-Híd a poslanec NR SR. 

Strana Most-Híd podľa jeho slov ponúka dva návrhy, ako situáciu riešiť. „Prvý spočíva v stanovení presného druhu a počtu výkonov, za ktoré možno žiadať úhradu tak u všeobecných lekárov a pediatrov, ako aj u špecialistov a presné stanovenie poplatkov a finančného limitu na jedného pacienta,“ vysvetlil Tibor Bastrnák s tým, že ďalším možným riešením, ktoré je principiálnejšie  a viac sa blíži k systémovej zmene, je zrušiť všetky poplatky u lekárov a vrátiť sa k jednorazovému poplatku za návštevu u lekára, napríklad vo výške 1 euro. „Výška poplatku je vecou dohody, dôležitejší je princíp. Napriek všetkému je ale potrebné povedať, že išlo o jednoduchý a jednoznačný krok, ktorý zamedzil ´kreativite´ ambulancií a znamenal istý príjem do systému,“ vysvetľuje Tibor Bastrnák a dodáva, že súčasťou ponúkaného návrhu strany Most-Híd je aj zrušenie registračných pokladní v ambulanciách.

 

Zdielať: