Most-Híd: Pomôžeme desiatkam tisícom seniorov, príležitosť zvýšiť si príjem dostanú konečne aj predčasní dôchodcovia

Vyše sto tisíc starobných, invalidných ale aj predčasných dôchodcov si po novom budú privyrábať za výhodnejších podmienok.

„Zárobky seniorov z dohôd budú oslobodené od vysokých odvodov rovnako ako je to v súčasnosti u študentov– teda až do výšky 200 eur mesačne. Táto zmena jednoznačne sleduje náš cieľ, ktorý sa Most-Híd podarilo presadiť: zvýšenie čistých príjmov dotknutých seniorov,“ vysvetlil Ivan Švejna, podpredseda Most-Híd pre ekonomiku a štátny tajomník rezortu práce, ktorý zároveň spresnil, že ak dôchodca po novom na dohodu zarobí viac ako 200 eur, jeho zamestnávateľ mu strhne odvody len zo sumy, ktorá túto hranicu presahuje. Do tejto sumy nezaplatí dôchodca žiadne odvody a zamestnávateľ za neho len zanedbateľných 1,05% na úrazové poistenie a do garančného fondu. „Pre dôchodcov to bude znamenať zvýšenie čistého príjmu a súčasne sa stanú atraktívnejší pre zamestnávateľov. Bude to teda dvojitá pomoc“, doplnil Švejna.

Za najvýznamnejšiu súčasť tejto zmeny, ktorú presadila strana Most-Híd, považuje jej podpredseda možnosť privyrobiť si pre predčasných dôchodcov. „Nepáčilo sa nám, že predčasní dôchodcovia si pri súčasnom nastavení zákona nemôžu svoju finančnú situáciu nijako vylepšiť. Ak by totiž začali pracovať a poberať za prácu mzdu hrozí im, že im Sociálna poisťovňa pozastaví vyplácanie penzie. Súčasne nastavenie je pre nich neprimerane prísne. Veď napríklad Čechách si predčasní dôchodcovia mohli privyrábať na dohodu a na Slovensku nie. To nebolo fér,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu práce. „Po novom si na dohodu môže privyrobiť aj táto skupina seniorov – a to 2400 eur ročne, čo je v priemere 200 eur mesačne s tým - že o svoj predčasný dôchodok neprídu,“ zdôraznil Švejna s tým, že účinnosť novely sa pre potrebné nastavenia IT systémov Sociálnej poisťovne stanovila k 1. 7. 2018.

 

Zdielať: