Most-Híd: Problém nie je v druhom pilieri. Problémom je vláda

Stanovisko strany k vyhláseniu predsedu vlády SR, že vláda opätovne otvorí druhý pilier.

Strana Most-Híd ako jediná parlamentá strana tvrdo, avšak konštruktívne kritizovala všetky kroky, ktorými predovšetkým strana Smer, deštruovala druhý dôchodkový pilier.  

Strana Most-Híd nie je prekvapená, že Robert Fico sa rozhodol už po štvrtýkrát otvoriť druhý dôchodkový pilier. Opakovane, ako jediná strana sme upozorňovali, najmä pri schvaľovaní novely o spôsobe výplaty dôchodkov z druhého piliera, že to bude zlé.

Dnes, je ale nad slnko jasnejšie, že všetky zlé rozhodnutia vlády, ktoré sme konštruktívne kritizovali a ponúkali lepšie riešenia boli cielené a smerovali iba k tomu, aby Robert Fico a jeho partaj vyštvali sporiteľov z 2. piliera a vláda tak nechutne presunula zodpovednosť za vlastnú neschopnosť a zlé kroky na občanov.

Už pri treťom otváraní druhého piliera za súčasnej vlády, Robert Fico napriek svojim sľubom, že nezníži príspevok do druhého piliera, zosekal odvodovú sadzbu z 9 na 4 percent.  Okrem toho preukázateľne v súvislosti s výškou výnosov z druhého piliera zavádzal, keď nekorektne porovnával veci, ktoré sú neporovnateľné.

Je poľutovaniahodné, premiér v súvislosti s druhým pilierom nikdy nemal záujem o konštruktívne a korektné riešenia v prospech spravodlivejších dôchodkov, sleduje iba záujem, ako sa dostať k peniazom sporiteľov.   

Napriek tomu, že druhý pilier je aj v iných krajinách jednou z najreálnejších a úspešných alternatív, ako zabezpečiť peniaze na spravodlivejšie a férovejšie  dôchodky do budúcna a na udržateľnosť celého dôchodkového systému, táto vláda s tým má od začiatku jednoznačný problém. Pravdou však je, že nie druhý pilier je problémom, problémom je táto vláda, ktorú treba vymeniť.

Zdielať: