Most-Híd: Smer porušuje vlastné záväzky

Lucia Žitňanská
Na májovej schôdzi parlamentu by mal byť predložený aj tzv. schránkový zákon. To, či Smer dodrží záväzky z uznesenia parlamentu, ktoré navrhovala aj Lucia Žitňanská, podpredsedníčka strany Most-Híd, určia najbližšie dni

V pondelok skončilo pripomienkové konanie k návrhu zákona a vďaka dvom hromadným pripomienkam, ktoré spolu podpísalo viac ako 3000 občanov, bude musieť SMER-SD o pripomienkach rokovať nielen s opozíciou, ale aj občianskou verejnosťou. „Predložený návrh zákona totiž nespĺňa všetky body uznesenia, za ktoré hlasovali aj poslanci Smeru. Most-Híd trvá na zapracovaní všetkých požiadaviek, aby prijatý zákon nebol len prázdnym gestom,“ vyhlásila podpredsedníčka Most-Híd Lucia Žitňanská. 

Zákona, ktorý bol predložený do pripomienkového konania spĺňa len prvé dva body uznesenia Národnej rady, pričom tretí spĺňa čiastočne a štvrtý bod vôbec. Štvrtý bod uznesenia hovorí o narábaní s verejnými prostriedkami v oblastiach, ako je zdravotné poistenie, predaj majetku štátu alebo eurofondy. To tento návrh podľa Lucia Žitňanskej nerieši vôbec, pretože predseda parlamentu navrhol tieto oblasti riešiť v inom, neskôr predloženom zákone. „Považujeme takýto postup predsedu Pellegriniho za porušenie uznesenia, na ktoré nevidíme žiadny reálny dôvod. Pokiaľ nechce predseda parlamentu Pellegrini nastúpiť cestu jeho predchodcu vo funkcii Pavla Pašku, ktorý ignoroval všetky svoje sľuby verejnosti aj opozícii, mal by sa postarať o to, aby svoj prvý verejný záväzok bez úskokov naplnil,“ vyzvala predsedu parlamentu na naplnenie uznesenia NR SR poslankyňa Lucia Žitňanská.

To, že sa aj verejnosť zapojila aktívne do pripomienkového konania, ukazuje podľa Lucie Žitňanskej, že ľudia chápu dôležitosť tejto právnej úpravy. „SMER-SD totiž dokáže konať len pod tlakom a tlak verejnosti je v tomto prípade najúčinnejší. Aj preto vidíme stále nádej, že dobrý zákon o schránkových firmách môže byť prijatý. Nás však v súvislosti so zužovaním priestoru pre korupciu zaujíma výsledok,“ uzavrela Žitňanská.

 

Zdielať: