Most-Híd: Smer si princípy otvorenej vlády neosvojil

Lucia Žitňanská
Robert Fico hovorí o právnom štáte a o transparentnosti len vtedy, keď je v opozícii, alebo keď sa do opozície chystá. Príkladom toho je aj Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie, kde Smer iba vypúšťa dymovú clonu a len formálne plní záväzok vlády. V praxi sa ale na otvorenosti a transparentnosti vlády nezlepší nič.

Iniciatíva „Partnerstvo pre otvorené vládnutie“ je medzinárodnou iniciatívou vlád, ku ktorej sa vláda Ivety Radičovej prihlásila v septembri 2011 a prijala pre seba konkrétne úlohy v podobe „Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2012–2013“. 

„Vláda Roberta Fica po svojom nástupe plán formálne prevzala a až teraz prijíma nový Akčný plán na roky 2014-2015,“ upozornila podpredsedníčka strany Most-Híd, Lucia Žitňanská.  

„Výpovedné je, čo všetko z predchádzajúceho Akčného plánu táto vláda nesplnila, lebo to súvisí s verejnou kontrolou a s vytvorením zákonných garancií účasti verejnosti na tvorbe zákonov a politík“, pokračovala Lucia Žitňaská, podľa ktorej vláda mala napríklad pripraviť kritériá na hodnotenie práce ministerstiev, tzv. barometer transparentnosti. „Ten mal začať fungovať od júla 2012. Nie je a ani nebude,“ vyhlásila Lucia Žitňanská.

Aj keď mal podľa nej minister spravodlivosti pripraviť návrh zákona o účasti verejnosti na legislatívnom procese do júna 2013, zjavne nič také neexistuje a ani nebude.  „Nový splnomocnenec vlády dnes totiž dostal úlohu do júna 2015 iba zmapovať súčasnú legislatívu a navrhnúť jej úpravy,“ vysvetlila podpredsedníčka strany Most-Híd.  

Za výpovedné považuje Lucia Žitňanská tiež to, čo chce ešte vláda robiť do volieb. „Zhrnúť to môžem do jednej vety - čo sa zverejňuje, bude sa zverejňovať aj naďalej“, komentovala úlohy jednotlivých ministrov. 

„Minister spravodlivosti dostal do konca roka 2015 za úlohu predložiť návrhy zákonov, aby sa zverejňovali hodnotenia sudcov. Znie to pekne, ale voľby budú najneskôr 5. marca 2016 a tento parlament už zákony neprerokuje. Minister spravodlivosti dostal tiež úlohu zanalyzovať súčasný stav zverejňovania súdnych rozhodnutí, pretože nie všetky súdy si plnia povinnosti zverejňovať všetky svoje rozhodnutia. Takže to, čo mal minister robiť nástupu do funkcie, dostal za úlohu do júna 2015“, dodala podpredsedníčka strany Most-Híd.

Vládou schválený materiál strana Most-Híd považuje len za vypustenie dymovej clony a čisto formálne splnenie záväzku vlády, ktorý Robertovi Ficovi v budúcnosti pri pobyte v opozícii umožní hovoriť, aké pozitívne veci jeho vláda pripravovala. V praxi sa ale na otvorenosti a transparentnosti jeho vlády nezlepší vôbec nič.

Zdielať: