Most-Híd: Ukrajina potrebuje aj našu podporu

Finančná pomoc a pomoc pri reformách sú podľa zahraničnej tajomníčky Most-Híd Ľubice Kováčovej najdôležitejšie veci, ktoré Ukrajina a jej občania očakávajú od Európskej únie

Zdôraznili to v uplynulých dňoch predstavitelia vládnych strán Bloku prezidenta Porošenka Solidarita a Národného Frontu premiéra Jaceňjuka počas misie Európskej ľudovej strany v Kyjeve.

Súčasná situácia, ktorej čelia ľudia na Ukrajine je mimoriadne zložitá. Na jednej strane je to vojna na východe krajiny, na strane druhej sa Ukrajina snaží presadiť množstvo potrebných, ale veľmi náročných reforiem. Obidve témy sú pre krajinu životne dôležité. Predstavitelia politických strán zdôraznili, že veľmi dôležitú úlohu zohrávajú pri obidvoch aspektoch ich susedia vrátane Slovenska, krajín Európy  a západ ako taký. 

Zároveň zdôraznili, že očakávajú od EÚ jasný signál ľuďom na Ukrajine, že Európa stojí na ich strane. Konkrétnym prejavom by malo byť uvoľnenie vízovej povinnosti pre občanov Ukrajiny zo strany Európskej únie a ďalšie signály približujúce Ukrajinu k európskej integrácii. Hlavným cieľom proeurópskej ukrajinskej vlády zloženej z piatich strán je stabilizácia v krajine a reformné procesy, ktoré majú priblížiť Ukrajinu k Európe. Najdôležitejšími sú decentralizácia, reforma súdnictva a zmena ústavy.

Slovensko by podľa strany Most-Híd malo aktívne pomáhať ukrajinskej vláde pri reformách a zároveň by malo prezentovať jednoznačný postoj doma a na európskej pôde vo vzťahu k sankciám voči Rusku. Súčasná vláda však vysiela skôr opačné signály, ktoré nepomáhajú stabilizácii situácie na Ukrajine.

 

Zdielať: