Most-Híd: Vláde je bezpečnosť občanov krajiny ľahostajná

Kým vláda neaktualizuje Bezpečnostnú stratégiu SR z roku 2005, občania sa právom môžu cítiť ohrození.

Most-Híd považuje za nanajvýš dôležité, aby rezort zahraničných vecí, v spolupráci s Ministerstvom obrany, konečne predstavil svoje plány na aktualizáciu Bezpečnostnej stratégie SR. Bezpečnostná stratégia patrí medzi zásadný politický dokument, ktorý  jasne stanovuje rámce bezpečnostnej politiky v každej demokratickej krajine.

Bezpečnostná stratégia SR spred desiatich rokov už dávno nereflektuje na zmeny, ktoré nastali v politickej, vojenskej a strategickej oblasti. Strana Most-Híd na to upozornila vo svojom programovom dokumente Občianska vízia 2016, ktorej spoluautorom je Róbert Ondrejcsák, riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy. Bezpečnostná stratégia SR si vyžadovala si aktualizáciu už po voľbách v roku 2006, kedy nastal značný odklon od jej napĺňania. Schválenie novej Bezpečnostnej stratégie SR by bolo zodpovedným krokom aj vo vzťahu k súčasnému konfliktu na Ukrajine.

Podľa strany Most-Híd by Smer s ohľadom na bezpečnosť svojich občanov mal prijať zákon, ktorý by stanovil povinnosť každej vlády, aby sa bezpečnostná stratégia pravidelne aktualizovala. Nečinnosť vlády Roberta Fica v tomto smere považujeme za nezodpovedný, Smeru je, zdá sa, bezpečnosť občanov tejto krajiny ľahostajná. Česká republika aktualizovala svoju bezpečnostnú stratégiu pred niekoľkými týždňami, Poľsko už na jeseň .

Zdielať: