Most zasiahol. Poslanci si na zdanenie majetku voličov netrúfnu

Novela zákona má zaťažiť veľké biznis centrá, kde vidí ministerstvo príjmové rezervy.

Avizované zvyšovanie daní pre majiteľov rodinných domov zrejme nebude. Most-Híd pripravuje pozmeňovací návrh, aby sa vyššia daňová záťaž týkala iba podnikateľských subjektov. „Rozhodne nechceme zaťažovať vlastníkov rodinných domov, a preto návrh v aktuálnom znení nepodporíme,“ hovorí poslankyňa Edita Pfundtner z Mosta-Híd. Sama pritom návrh novely zákona o miestnych daniach predložila do parlamentu spolu s poslancami Smeru Ľubomírom Petrákom a Igorom Chomom. Na prípad upozornil denník Pravda.

Rodinné domy sú mimo
V súčasnosti sa daň odvíja od veľkosti zastavanej plochy, ku ktorej si môžu jednotlivé obce stanoviť príplatok za každé podlažie. Po novom by sa automaticky platilo za súčet plochy všetkých podlaží, predpokladá to návrh, ktorý prešiel do druhého čítania. Podľa Pfundtner však bol takýto návrh predložený s vedomím, že v ňom ešte príde k zmenám, no poslanci chceli, aby sa celý proces začal v dostatočnom predstihu a mohli sa naň pripraviť všetky dotknuté subjekty.

„Nechceme však, aby sa zmena dotkla vlastníkov, ktorí si v 70. rokoch postavili veľké rodinné domy a teraz už možno patria medzi nízkopríjmové skupiny,“ vysvetľuje Pfundtner. Dodáva, že im ide skôr o budovy, ktoré sú vo vlastníctve právnických osôb a platia v súčasnosti daň len za zastavanú plochu, pričom majú viac podlaží.

Ministerstvo financií vysvetľuje, že dnes čím je vyššia stavba, tým menej efektívne je zdanenie: „Týka sa to predovšetkým novovznikajúcich mnohopodlažných budov, ako sú napríklad biznis centrá či nákupné strediská a multifunkčné budovy.“

Z pohľadu podnikateľov by vyššie daňové zaťaženie majetku nebolo problémom, ak by získané prostriedky napríklad umožnili znížiť daňovoodvodové zaťaženie práce. „Zatiaľ to však vyzerá tak, že sa zvyšujú majetkové dane a s tými daňami z príjmu sa nič nerobí,“ upozorňuje riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

OECD odporúča vyššie majetkové dane
Presun daňovej záťaže do majetku a spotreby je aj dlhodobým odporúčaním OECD, podľa ktorej má Slovensko značný priestor na zvyšovanie daní z nehnuteľností. S tým súhlasí aj analytik inštitútu INEKO Matej Tunega, podľa ktorého zdanenie majetku a spotreby menej brzdí hospodársky rast a navyše sa ťažšie obchádza. „Slovensko má jednu z najnižších mier zdanenia nehnuteľností, v krajinách OECD vyberú na tejto dani v priemere viac ako štvornásobok.“ Zvýšenie dane z nehnuteľností by podľa neho mohlo vytvoriť priestor pre zníženie daňového a odvodového zaťaženia.

Zmena mohla pomôcť nielen podnikateľom, ale aj ľuďom, ktorí nemajú vysoké príjmy. Peter Hennel zo Slovenskej komory daňových poradcov totiž upozorňuje na to, že súčasné vysoké zdanenie práce odčerpáva zdroje najmä nízkopríjmovým skupinám a strednej vrstve. Presun zdanenia do spotreby a vlastníctva majetku by, naopak, znamenal vyššiu záťaž pre vysokopríjmové skupiny. „Pri tých je totiž predpoklad vyššej spotreby a vlastníctva majetku,“ dodáva. 

Čo sa zmení
V súčasnosti platia vlastníci viacpodlažných stavieb daň na základe zastavanej plochy, ku ktorej sa pripočíta príplatok za jednotlivé podlažia. Jeho výšku stanovuje každá obec samostatne. Novela navrhuje zrušenie týchto príplatkov a zmenu výpočtu dane tak, aby sa odvíjala od súčtu celkovej úžitkovej plochy. Pre majiteľov nehnuteľností by to znamenalo v konečnom dôsledku vyššiu daňovú záťaž.

 

Zdroj: HN/fin web

Autor: Matej Vanoch

Zdielať: