Most-Híd podporil Hrušovského na prezidenta aj v hlasovaní na rade

SITA, tasr, SME.skHrušovský stále jednoznačne nepovedal, či bude kandidovať. Zatiaľ čaká, ako sa k voľbám postaví SDKÚ.
BRATISLAVA. Republiková rada Most-Híd v sobotu odhlasovala podporu pre Pavla Hrušovského v prezidentských voľbách v roku 2014.
Ako v sobotu na tlačovej besede predseda strany Béla Bugár, strana zvážila, že je potrebné vyjadriť podporu aj hlasovaním na rade, aj keď to už urobilo predsedníctvo.
Hrušovský počká do začiatku jesene
Hrušovský  zatiaľ nepovedal, či bude aj kandidovať. V júni len oznámil, že je pripravený kandidovať.
"Pán Hrušovský si zváži, či ide alebo nejde, no my sme si zvážili, že potrebuje našu podporu, ktorú sme už vyjadrili ako predsedníctvo, ale ja si myslím, že je dôležité, aby sa vyjadrila aj Republiková rada," povedal Bugár. „Ak sa rozhodne, našu podporu má.“
KDH rozhodnutie Republikovej rady Mostu-Híd privítalo. Ako povedal Pavol Abrhan, Hrušovský je tak zatiaľ jediným prezidentským kandidátom, ktorého podporujú dve parlamentné politické strany. Abrhan verí, že sa k nim pridá aj posledná strana Ľudovej platformy – SDKÚ.
Hrušovský podmieňuje svoju prezidentskú kandidatúru aj podporou od SDKÚ. Či bude kandidovať, aj keď ju nezíska, však povedať nechce. „Zatiaľ hovorím, čakám na vyjadrenie SDKÚ a to ďalšie pokračovanie bude potom,“ povedal v júli. Hrušovský chce čakať na rozhodnutie SDKÚ do začiatku jesene.
SDKÚ podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca zase nechce rozširovať rady prezidentských kandidátov vlastným kandidátom. SDKÚ preto podľa Štefanca počká na všetkých kandidátov a potom zaujme stanovisko. „Máme záujem, aby stredopravý kandidát uspel,“ dodal.
V krajoch budú s SMK súperiť
Most-Híd chce v týchto voľbách znásobiť počet poslancov zastupiteľstiev v porovnaní s tým počtom, ktorý dosiahla pred štyrmi rokmi.
Vtedy sa do krajských zastupiteľstiev dostali dvaja nominanti Most-Híd, čo Bugár pripisuje krátkemu obdobiu volieb po vzniku strany. „Určite chceme dvojciferný výsledok mandátov,“ povedal.
Bugárovi je ľúto, že s výnimkou Banskobystrického kraja sa strane nepodarilo uzavrieť dohody s SMK, ktorá to odmietla.
„Vo väčšine krajov súperíme aj s SMK. Určite získame viac ako pred štyrmi rokmi, ale otázne je, či nedohoda s SMK môže znamenať, že spolu môžeme stratiť,“ upozornil.
Centrála strany vynaloží na kampaň približne 80-tisíc eur a bude zameraná na podporu účasti vo voľbách.
"Ostatné nechávame na kandidátov a na krajské regionálne štruktúry," uviedol podpredseda strany László Solymos.
Pripravujú Víziu 2016
Strana sa zároveň rozhodla pre vypracovanie strategického materiálu s názvom Vízia 2016. Obsahovať má základné smerovanie politiky strany.
"Chceme docieliť, že už na budúci rok na kongrese strany prijmeme celý komplexný materiál, aby každý od budúceho roka vedel, čo od nás môže očakávať, aby si každý vedel určiť vypočítateľnosť strany a jej ciele," povedal Bugár s tým, že o siedmich hlavných bodoch boli členovia strany informovaní.
Strategický materiál sa má zamerať napríklad na oblasť daní a hospodárstva, právneho štátu a menšinovej politiky, rozvoj regiónov, na európsku politiku či ochranu životného prostredia.
Most-Híd chce tiež podľa Bugára načrtnúť, ako by mala vyzerať "národná politika smerom k jednotlivým menšinám".
"Túto časť máme najlepšie, najpodrobnejšie vypracovanú," informoval s tým, že detaily jednotlivých tém bude strana približovať na samostatných tlačových konferenciách.
SITA, tasr

Zdielať: