József Nagy: Ukrajina je organickou súčasťou Európy

József Nagy/Nagy József
Stanovisko poslanca EP za Most-Híd k ratifikácii asociačnej dohody medzi Ukrajinou k EÚ, ktorá vstúpi do platnosti od roku 2015.

"Verím, že pre Ukrajinu a Ukrajincov to bol dobrý krok a bude to vyhovujúce aj pre samotnú Európsku úniu a tí ktorí vyslovujú obavy v EU, či dokonca sú proti prijatiu nebudú mať pravdu. Keď sme vstupovali do únie my, teda vyšegrádske krajiny, či keď sme prijímali Rumunov a Bulharov, tiež množstvo politikov kuvíkalo a nič zlé sa nestalo. Európu to posilnilo aj dovnútra aj navonok a novým členským krajinám to pomohlo rozvíjať ďalej. Môže to byť istou garanciou aj pre dvestotisícovú maďarskú menšinu žijúcu v Podkarpatskej oblasti, aby nemuseli opustiť svoju krajinu ani z národnostného, ani z existenčného dôvodu. Ukrajina má jeden a pol roka, aby urobila zásadné reformy a považujem za veľmi dôležité, aby spomedzi podmienkami vstupu boli prísne dodržiavané aj menšinové práva, ktorý budem v nastávajúcom období veľmi dôkladne pozorovať." – vyhlásil pre médiá József Nagy, poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most-Híd po ratifikácii prístupovej zmluvy Ukrajiny k EÚ.

Európsky parlament na svojom zasadnutí v Štrasbourgu súčasne s Ukrajinským parlamentom v Kyjeve prostredníctvom satelitného telemostu spoločne ratifikovali asociačnú dohodu, ktorá vstúpi do platnosti od roku 2015. Ukrajinský prezident Porošenko verejne vyzval ukrajinskú vládu, aby už od zajtrajšieho dňa naštartovala potrebné reformy.

Zdielať: