Béla Bugár: Hovorme o podstate problému

Béla Bugár, predseda strany Most-Híd
Vystúpenie predsedu strany Most-Híd, Bélu Bugára, na mimoriadnej schôdzi NR SR 9. novembra 2014.

Verejnosťou už týždeň otriasa škandál, na ktorý upozornili médiá. Po nečinnosti  zodpovedných prišla novinárka, ktorá odhalila jeden konkrétny prípad. Jeho obrovské rozmery spôsobili priam  zemetrasenie. Premiér nemal inú možnosť, ako konať. V roku 2006, keď sa stal predsedom vlády dal verejný prísľub, že „do troch sekúnd budem konať a odvolám ministra aj pri podozrení z korupcie“. Je pravdou, že to urobil. A musel by to urobiť kolegyne a kolegovia aj vtedy, ak by niektoré opozičné strany nerobili každý deň tlačovku k danej téme. A musel by to urobiť aj vtedy, keby sme sa nepredbiehali pred kamerami, kto bude dávať bombastickejšie návrhy, čísla, podozrenia. To je totiž minimum, čo musel urobiť!

Most-Híd sa k týmto pretekom niektorých opozičných strán nepridal. A poviem Vám prečo. Lebo sme presvedčení, že práve takýmto počínaním sa aj z tejto kauzy stane fraška. Svedčí o tom už fakt, že tu, teraz v sobotu večer sedíme. Lebo ešte raz zdôrazňujem: čo dosiahneme teraz zvolaním mimoriadnej schôdze? Bez zozbieraných faktov ohľadne zdravotníctva. Nič. Z pohľadu Smeru to bude ukončené. Pritom ľudia veľmi citlivo vnímajú problémy zdravotníctva a vôbec nerozumejú tým obvineniam z rozkrádania miliardových majetkov hlavne preto, lebo väčšina z nich ešte nedržala 500-eurovú bankovku vo svojich rukách.

Opozícia by sa teraz nemala sústreďovať nato, kto bude častejšie pred kamerami, ale nato, ako vyriešime kolosálny problém spoločnosti, ktorý sa volá: korupcia a katastrofálny stav zdravotníctva na Slovensku. O tomto som ochotný aj na nočných rokovaniach hovoriť.

Preto sme hneď po prevalení kauzy vyzvali Vás kolegov z opozície, poďme zvolať zdravotnícky výbor, poďme na poslanecké prieskumy trebárs aj po celom Slovensku a na základe zistení a faktov konajme. Nie na základe domnienok a verejných tajomstiev a bombastickými vyhláseniami pred kamerami. Nemôže byť pri každom probléme našou prvou myšlienkou: rýchlo zvolajme tlačovku!

Táto kauza, ktorú považujem za najneetickejšiu a najcynickejšiu kauzu tejto vlády – lebo fackuje tých najviac odkázaných: pacientov -  nie je totiž iba obyčajnou kauzou. Svedčí nielen o zlyhaní jedného úradníka, jedného verejného obstarávateľa, dokonca nehovoríme ani o zlyhaní jednej ministerky. Do tejto kauzy sú zapletení najvyšší ústavní činitelia. Odvolaná je ministerka, nominantka Smeru, podpredsedníčka parlamentu za Smer a vážne podozrenia sa týkajú aj predsedu parlamentu. Pýtam sa, ako je to možné, že najvyšší ústavní činitelia riešia tendre a dozorné rady v okresnej nemocnici? Čo tam hľadá v orgánoch podpredsedníčka parlamentu.?

Toto považujem za systémový problém a zlyhanie politiky Smeru. Strany, ktorá sa vydáva za sociálno-demokratickú. Teraz to vyzerá, že Smer je vlastne biznis podnik, ktorý sa za politickú stranu len vydáva.

Keď sme sa už zišli na mimoriadnom rokovaní, tak teda začnime robiť svoju prácu! Tú politickú a tu v parlamente a nie pred kamerami. Tak začnime hovoriť o zdravotníctve! Hovorme o faktoch a k tomu vyzvime zaujať politické stanovisko vládnu stranu. Lebo toto nie je len o kradnutí! To nech riešia orgány činné v trestnom konaní. My sa venujme podstate veci.

Na práci ministerstva nie je čo hodnotiť, lebo nerobilo nič. Predseda vlády, ktorý za nečinnosť neodvolá ministra, sám pod sebou si píli konár a v tej chvíli je to aj jeho zodpovednosť. Ale pýtajme sa teda kompetentných, ako je možné že priame platby pacientov rástli najrýchlejším tempom spomedzi všetkých krajín OECD?

Ako je možné, že napriek tomu, že v programovom vyhlásení vlády sa zaviazal, že zabráni neúčelnému vynakladaniu finančných prostriedkov v zdravotníctve pripustil, že nárast záväzkov nemocníc voči sociálnej poisťovni bol v roku 2013 cca o štvrtinu vyšší, ako v roku 2012?

Prečo nezakročil, keď videl, že 68% tendrov v zdravotníctve prebieha len s jedným uchádzačom? Neobstojí vysvetlenie, že sú vysoko špecializované tendre. Prečo neprešetril, či sa náhodou nejedná o kartelovú dohodu.  Toto netrápi našu vládu?

Štatistiky dokazujú, že naše zdravotníctvo je masívne tunelované dodávateľskými firmami. Slovensko má najvyššie výdavky na zdravotnícky tovar v celej OECD. Toto sociálno-demokratickej vláde nevadí?

Na zdravotníctvo vynakladáme približne 8% HDP, viac ako Česko a Poľsko. Výdavkami sa blížime k sociálne vyspelým krajinám ako Švédsko a Fínsko. Som presvedčený o tom, že každý jeden občan, vrátane premiéra by si napriek tomu s väčšou dôverou ľahol na nemocničné lôžko v týchto krajinách. Našim problémom pri týchto systémových zlyhaniach je ale to, že keby sme rovno dávali toľko peňazí do zdravotníctva ako Spojené štáty (18%), alebo Nemecko (12%) naši občania by toho nemali nič. Bohatli by akurát dodávateľské firmy.

Keď sa pozrieme nato, že na druhej strane má Slovensko najvyššie výdavky  na zdravotnícky tovar zo štátov OECD, až 3% HDP, tak je každému jasné, že problém je okrem systému aj v štruktúre  výdavkov.

Teda skrátene, ako keby tu bol záujem zo všetkých verejných zdrojov na zdravotníctvo čo najviac dať do nákupu, za čo najmenej transparentných podmienok. Prečo asi? Odpoveď sa núka sama.

Je úplne logické, že na samotnú starostlivosť o pacienta zostáva minimálna časť peňazí. Najväčší nedostatok je v nemocniciach, máme málo sestier, aj tie ktoré sú, sú mizerne platené za túto prácu. Tieto väčšinou dámy, robia jednu z najťažších zamestnaní za 80% priemernej mzdy.

Pani už bývalá ministerka sa ešte pred týždňom chválila na summite V4, že ako sme perfektne vybavení na boj s ebolou. Ale to, že v levickom okrese zúri epidémia žltačky nevieme podchytiť. Nemáme sérum, a nakazení ľudia behajú bez očkovania, lebo 3 dni musia čakať na výsledky krvných testov. Nie v karanténe, ale medzi ostatnými ľuďmi.  Vedel by som pokračovať do rána.

Za tieto stavy by sme mali brať na zodpovednosť túto vládu a jej premiéra. Vieme, aký veľký je vrchol ľadovca. Jeho základ bude mať pravdepodobne nepredstaviteľné rozmery. A to je zlyhanie nie jednotlivca, ale celej takzvanej sociálno-demokratickej strany Smer.

Ďakujem, že ste si ma vypočuli.

Zdielať: