Most-Híd: Na plán rozvoja vidieka pôjde menej peňazí

Zsolt Simon, podpredseda strany Most-Híd
Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon reaguje na plán rozvoja vidieka pre roky 2014 až 2020, ktorý schválila Európska komisia.

To, že Európska komisia schválila plán rozvoja vidieka pre roky 2014 až 2020, je podľa slov podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona azda jediným pozitívom v tomto dokumente. „Musíme ale konštatovať, že na základe schváleného dokumentu  poľnohospodári, potravinári a malé obce budú mať k dispozícii o takmer 500 miliónov eur menej ako  mali  v predchádzajúcom období. Považujeme to za dôkaz zlého rokovania vedenia rezortu pôdohospodárstva s Európskou komisiou, pričom je nutné pripomenúť, že sľuby vedenia rezortu spred roka sa nenaplnili,“ reaguje Zsolt Simon.

Podľa podpredsedu strany Most-Híd sa v znevýhodnených oblastiach zvádza „stropovanie“ platieb vďaka čomu predovšetkým na severe Slovenska platby farmárom klesnú. „Navyše, farmári v okresoch Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca budú mať menej pozemkov zaradených do znevýhodnených oblastí a teda dostanú tiež nižšie platby,“ upozorňuje Zsolt Simon, podľa ktorého schválený dokument bude mať vplyv aj počet chovaných zvierat a a na zamestnanosť. „Povinnosť mať zaťaženosť zvieratami na plochu sa zmenila, čoho výsledkom bude pokles stavov zvierat. Okrem toho, menej peňazí pôjde aj na modernizáciu poľnohospodárstva a potravinárstva, čo znamená zhoršenie konkurenčnej pozície výroby slovenských potravín,“ dodáva podpredseda strany Most-Híd.

Zdielať: