Most-Híd: Kľúčovou podmienkou prežitia Rusínov je materinský jazyk

Do budúcnosti a na prahu tretieho tisícročia stojí pred slovenskými Rusínmi nemálo výziev.

Podľa Petra Krajňáka, župného poslanca Prešovského samosprávneho kraja za Most-Híd, ktorý je sám jedným z približne 150-tisícovej menšiny Rusínov na Slovensku, je tlak na národy bez vlastného štátu je príliš veľký na to, aby bez organizovaného života prežili bez ujmy na svojej početnosti a kvalite svojho kultúrno-spoločenského života.

„Musíme predovšetkým naštartovať zanedbané školstvo vytvorením siete základných škôl s vyučovaním rusínskeho jazyka a alternatívnym prístupom k vzdelávaniu v rusínskom jazyku v jednotlivých regiónoch obývaných Rusínmi,“ vysvetľuje Peter Krajňák, ktorý v tejto súvislosti za rovnako dôležité považuje aj zabezpečenie kvalitného rozhlasového a televízneho vysielania.

„Rovnako je nutné kooperovať činnosť starostov a primátorov vznikom inštitúcie zjednocujúcej miestne samosprávy a v spolupráci s hierarchiou gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi docieliť optimálny model používania rusínskeho jazyka v cirkevnom živote,“ dodáva krajský poslanec za strany Most-Híd, ktorá je pripravená  podať pomocnú ruku rusínskej menšine, ktorá sa napriek nútenému zákazu svojej právnej, ale aj de facto spoločenskej existencie v druhej polovici 20. storočia dynamicky rozvíja.

Strana Most-Híd sa postaveniu rusínskej menšiny, vrátane návrhov riešení na zlepšenie jej situácie, zaoberá vo svojom strategickom dokumente Občianska vízia 2016.

Zdielať: