Most-Híd: Vyzývame NBS, aby objektívne informovala občanov

Ivan Švejna
Občania sú zmätení z listu, ktorý im v týchto dňoch poslala Sociálna poisťovňa v súvislosti s otvorením 2. dôchodkového piliera.

Pri príležitosti opätovného otvorenia 2. dôchodkového piliera poslala Sociálna poisťovňa občanom informačný list s letákom, proti ktorému sa pondelok (30. marca 2015) ohradila Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). Podľa podpredsedu strany Most-Híd pre ekonomiku Ivana Švejnu  občania takto dostávajú odlišné informácie ohľadom výnosnosti  2. piliera, čo rozhodne neprispieva k tomu, aby sa mohli zodpovedne a správne rozhodnúť či do 2. piliera vstúpia, alebo z neho vystúpia.

 „Tým, že Sociálna poisťovňa tvrdí niečo iné ako ADSS sú občania právom zmätení. Vzniká tu informačný Babylon, pre ktorý sa v očiach sporiteľov znižuje význam dvojpilierového dôchodkového systému.  Takto sa napĺňa scenár Smeru, ktorý sa dlhodobo usiluje o jeho spochybnenie,“  upozornil Ivan Švejna.

Most-Híd preto vyzýva Národnú banku Slovenska (NBS) a jej guvernéra, aby objektívne informovali občanov o výnosnosti 2. piliera. „NBS je regulátorom dôchodkového starobného sporenia a zo zákona je povinná dohliadať na 2. pilier. Občania majú právo byť korektne informovaní o to viac, že ich vláda postavila pred životné rozhodnutie týkajúce sa ich úspor,“ zdôraznil Ivan Švejna, ktorý opakovane ostro vystúpil proti krokom vládnej strany v súvislosti so zmenami v dvojpilierovom dôchodkovom systéme, pričom inicioval v tejto súvislosti aj podanie na Ústavný súd SR.  

Zdielať: