Návrh Most-Híd zabezpečí rozvoj a podporu kultúry národnostných menšín

Dnešný stav financovania kultúry národnostných menšín podľa predstaviteľov strany Most-Híd je nepostačujúci a je potrebné prísť so systémovým riešením, tak ako to bolo v prípade financovania slovenskej kultúry prostredníctvom Fondu na podporu umenia. Most-Híd pripravil koncepciu, o ktorej sa chystá rokovať so zástupcami menšín a kultúrnych organizácii.

Strana Most-Híd podľa jej podpredsedu Lászlóa Solymosa dlhodobo presadzuje názor, že kultúrna rozmanitosť Slovenska je bohatstvo a  benefit, o zachovanie a rozvoj ktorého je potrebné sa neustále snažiť. „Medzi zásadné programové ciele strany Most-Híd patrí zabezpečenie dôstojnej a transparentnej podpory menšinových kultúr na Slovensku. Robíme to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi krokmi,“ vyhlásil na margo iniciatívy, ktorú predstavil na dnešnej tlačovej besede podpredseda Most-Híd László Solymos.

Koncepcia na financovanie kultúry národnostných menšín vychádza zo zákonného rámca prijatého minulý rok parlamentom na podporu kultúry na Slovensku - Fondom pre podporu umenia. „Priznám sa, že aj dôvody, ktoré pán minister uviedol v dôvodovej správe – teda samospráva kultúry a umenia – sa mi veľmi páčil. To, že takúto iniciatívu potrebuje aj menšinová kultúra, je podľa nás nespochybniteľné,“ uviedol Solymos. Ako dodal, iný ako slovenský materinský jazyk používa v tejto krajine takmer 14% obyvateľov, čo predstavuje skoro osemstotisíc ľudí. 

Základnými atribútmi koncepcie sú podľa Lászlóa Solymosa stabilita, transparentnosť, kultúrna samospráva menšín a úmerná kompenzácia rozdelenia finančných prostriedkov medzi menšinami. „Práve úmerná kompenzácia má zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov aj pre málo početné menšiny a rozvoj ich kultúry,“ zvýraznil jeden z dôležitých prvkov koncepcie László Solymos. V najbližších týždňoch bude proces prípravy pokračovať diskusiami s predstaviteľmi jednotlivých menšín, kultúrnych organizácií a odborníkmi na kultúru a umenie. „Keď prebehne diskusia na týchto úrovniach a dohodneme sa na konkrétnom znení zákona, chceme rokovať aj s ministerstvom kultúry o podpore tohto zákona,“ ozrejmil na záver celý proces László Solymos. 

 

Zdielať: