József Nagy: Európa bude rásť aj v XXI. storočí a nebude len nostalgickým kontinentom seniorov

József Nagy/Nagy József
Europoslanci schválili na svojom poslednom zasadaní prípravu dohody storočia medzi USA a EÚ.

Rozhodnutie o TTIP považuje europoslanec József Nagy za dôkaz, že sa netreba báť zapojiť verejnosť do diskusie a že poslanci dokážu prijať zodpovedné rozhodnutie aj napriek tlaku populistov, laikov a lobistov. „S výsledkom som spokojný, keďže sa vylúčili reálne riziká ochrany spotrebiteľov a životného prostredia, ako aj rizikový návrh arbitráže. Európa bude rásť aj v XXI. storočí,” uviedol po hlasovaní o odporúčaniach k TTIP-u József Nagy, europoslanec za Most-Híd. József Nagy sa nástrahám spoločného trhu medzi USA a EU venuje od začiatku svojho mandátu vo Výbore pre Životné prostredie. 

Rokovania boli podľa Nagya náročné a často plné emócií, ale dohoda storočia TTIP nakoniec dostala zelenú od Európskeho parlamentu. „Výsledkom diskusie a kompromisov sú odporúčania, na základe ktorých majú pokračovať vyjednávači v práci,” uviedol Nagy. Pre občanov EU a USA dohoda TTIP podľa neho prinesie nové pracovné príležitosti vytvorením 850 miliónového trhu, vyššiu kvalitu a nižšie ceny v obchodoch vďaka väčšej konkurencii.

Jednoduchší pohyb tovarov a služieb, vzájomné uznávanie štandardov bez zbytočnej administratívy, certifikácií, colnej agendy a straty času pomôže najmä malým a stredným podniky, keďže nadnárodné spoločnosti tieto bariéry prekonávali aj doteraz. “Pre Slovensko navyše zblíženie štandardov v automobilovom priemysle prinesie nárast exportu, tisíce dobre platených miest a nové príležitosti pre subdodávateľov aj pre americké automobilky,” doplnil europoslanec Nagy.

"Som rád že pôvodne navrhovaný arbitrážny mechanizmus riešenia sporov medzi investormi a štátmi (ISDS) nebude začlenený do TTIP,“ vyhlásil Nagy. Zároveň, tak ako pre mnohé členské štáty, aj pre Slovensko by bolo podľa neho výhodné, ak by dohoda obsahovala nejaký nový systém riešenia týchto sporov, tak, ako to aj európsky parlament žiada. „Prijatím novej dohody o urovnávaní sporov medzi investormi a verejným sektorom by skončila platnosť starých bilaterálnych arbitrážnych dohôd so Spojenými štátmi, v ktoré dnes platia a majú oveľa prísnejšie pravidlá,” dodal na záver József Nagy (Most-Híd) v Štrasburgu. 

Zdielať: