MOST-HÍD: Cieľom je školská a kultúrna samospráva, nie autonómia

Cieľom snahy strany Most-Híd je podľa Solymosa vytvorenie vlastnej hodnotnej a rozvinutej školskej a vzdelávacej sústavy

Jedným z hlavných cieľov strany Most-Híd je podľa podpredsedu strany Lászlóa Solymosa získanie kultúrnej a školskej samosprávy. Ako povedal dnes pre agentúru SITA, samospráva však vyjadruje niečo iné ako autonómia. „Aj obce predstavujú samosprávny prvok, pričom nikto nehovorí, že sú autonómne. Autonómia vyčleňuje a oddeľuje, pričom naším cieľom je presný opak – spájať a začleňovať všetky menšiny do spoločnosti,“ vyhlásil Solymos. Samospráva je však podľa neho nevyhnutná na to, aby sa menšina mohla rozvíjať a udržiavať si svoju jedinečnosť, čím de facto prispieva k rozmanitosti celej krajiny.

Cieľom snahy Most-Híd je podľa Solymosa vytvorenie vlastnej hodnotnej a rozvinutej školskej a vzdelávacej sústavy. Momentálne strana finišuje s prípravou nového zákona o financovaní menšinových kultúr. „Koncepcia na financovanie kultúry národnostných menšín vychádza zo zákonného rámca prijatého minulý rok parlamentom na podporu kultúry na Slovensku - Fondom pre podporu umenia. Základnými atribútmi koncepcie sú stabilita, transparentnosť, kultúrna samospráva menšín a úmerná kompenzácia rozdelenia finančných prostriedkov medzi menšinami, pričom práve úmerná kompenzácia má zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov aj pre málo početné menšiny a rozvoj ich kultúry,“ uviedol Solymos.

Zdielať: