Most-Híd: Antiteroristický balíček nepodporíme

Béla Bugár a Lucia Žitňanská
Predstavitelia strany Most-Híd Béla Bugár a Lucia Žitňanská na tlačovej besede potvrdili odmietavý postoj k tzv. antiteroristickému balíčku, ktorý podľa nich neprimerane zasahuje do súkromia jednotlivcov.

Podľa predsedu Bélu Bugára je konanie vlády v súvislosti s tzv. antiteroristickým balíčkom marketingovým ťahom a pokračovaním predvolebnej kampane Smeru. „Strana Most-Híd má odlišný prístup k politike. Sme presvedčení, že je potrebné robiť aj správne veci, nielen populárne,“ vyhlásil Béla Bugár, pričom týmto prístupom sa riadi Most-Híd bez ohľadu na to, či idú voľby alebo nie. Dnešné hlasovanie bude o dvoch vládnych návrhov. Jednou je navrhovaná zmena ústavy, druhou je takzvaný protiteroristický balíček. „Takzvaný protiteroristický balíček nepodporíme, lebo podľa nás neprimerane zasahuje do osobných slobôd jednotlivca, nadmieru posilňuje kompetencie bezpečnostných zložiek a navrhuje veci, ktoré nemajú žiadny súvis s terorizmom,“ uviedol Béla Bugár. Vadí mu aj to, že celý proces prebieha navyše v skrátenom legislatívnom konaní.

Čo sa týka zmeny ústavy, tak Most-Híd podľa Bugára od začiatku tvrdí, že neexistujú žiadne relevantné dôvody na predĺženie lehoty súdov. Zároveň rozumie potrebe predĺženia lehoty pre políciu na 96 hodín. „Znamená to, že ak prejde jeden z opozičných pozmeňovacích návrhov, ktorých cieľom je predĺženie lehoty na zadržanie človeka podozrivého z terorizmu len na políciu, tak sme pripravení túto ústavnú zmenu podporiť,“ priblížil postoj strany jej predseda Bugár. Toto rozhodnutie padlo podľa neho po viacerých diskusiách a konzultáciách s odborníkmi.

Podpredsedníčka Lucia Žitňanská na tlačovej besede zopakovala dôvody, prečo je tzv. antiteroristický balíček pre Most-Híd neprijateľný. „Pre Most-Híd pri posudzovaní tohto návrhu bolo určujúce zachovanie rovnováhy medzi bezpečnosťou na jednej strane a ochranou slobody a súkromia jednotlivca na strane druhej, čo navrhovaný balíček nespĺňa,“ priblížila základné kritérium Lucia Žitňanská. Zároveň je balíček podľa nej zmesou navzájom nesúvisiacich opatrení, pričom niektoré s terorizmom vôbec nesúvisia. „Skutočným dôvodom predloženia protiteroristického balíčka podľa nás nie je bezpečnosť. ale voľby, resp. vyvolanie potreby a odpovede na volebné heslo Smeru o chránení Slovenska,“ dodala Lucia Žitňanská. Balíček podľa nej navyše  obsahuje návrhy, ktoré sú zneužiteľné (záznamy kamier z verejných priestranstiev, vypínanie web stránok, odposluchy a pod.).

Predseda Bugár očakáva, že mu tento postoj budú iné opozičné strany vyčítať. „Niektorí sa do toho už pustili s veľkou radosťou,“ uviedol Bugár. Zároveň pripomenul, že sú to tie isté strany, ktoré počas naozaj ťažkej a nepopulárnej debaty o utečeneckej kríze zostali ticho. „Strčili hlavu do piesku a tvárili sa, že tu nie sú. My sme sa ozvali aj vtedy, pretože to sme boli presvedčení o tom, že je to správne a dôležité,“ doplnil Bugár. Na záver zopakoval, že postoj Most-Híd je od začiatku rovnaký a nemení sa podľa toho, ako fúka vietor. „Robíme veci, ktoré sú podľa nás správne a potrebné, aj keď nemusia byť vždy populárne,“ dodal na záver Bugár.

Zdielať: