Ivan Švejna: Smer populisticky rozdáva, znížiť DPH však odmieta

Ivan Svejna
Vláda k občanom zaujala alibistický postoj a presadzuje si svoj politický marketing.

Smer chce pozmeňujúcim návrhom zabrániť tomu, aby občania platili nižšiu sadzbu DPH. A to napriek tomu, že podľa platného zákona pri poklese deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu sa DPH mala od budúceho roku znížiť zo súčasných 20 % na pôvodných 19 %. Toto opatrenie, ktoré sa uzákonilo počas vlády Ivety Radičovej ako dočasné, chce Smer teraz odstrániť. Na 19-percetnú DPH tak občania môžu zabudnúť.

Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna postoj vlády v tejto dôležitej ekonomickej téme označil za alibistický a jej kroky vníma ako politický marketing strany Smer-SD. „Vláda argumentuje tým, že ostať pri 20-percentnom DPH Slovensku odporúča Medzinárodný menový fond (MMF). Ja sa však pýtam: Odporúča MMF vláde aj vlaky zadarmo? Predpokladám, že nie. Keď niekto rozdáva, tak by nemal mať problém občanom znížiť DPH. Smer ponúka vlaky zadarmo a ďalšie benefity a potom sa alibisticky odvoláva na odporúčanie MMF, aby mohlo zmeniť zákon a vyhnúť sa zníženiu DPH, ktoré sa zvýšilo iba dočasne v období, keď nielen Slovensko kvôli kríze potrebovalo konsolidovať verejné financie,“ upozornil Ivan Švejna, pričom dodal, že zníženie DPH by štát stálo vyše 220 miliónov eur, čo je suma porovnateľná s nákladmi na balíček 15 opatrení, ktorými Smer napríklad ponúka cestovanie na železnici pre študentov či dôchodcov zadarmo. „Zníženie DPH by sa pozitívne dotklo rozhodne viacerých občanov, znížilo by to všetky ceny, ktoré sú regulované – za elektrinu, vodu či plyn,“ vysvetlil Švejna.

Vláda podľa jeho slov ani len nevie vysvetliť, prečo sa zníženiu DPH tak bráni. „Smer má vďaka svojim populistickým sľubom zjavný problém vykryť finančnú stratu zo zníženia DPH z výdavkovej časti rozpočtu. Radšej zafinancuje pre štát drahé výhody svojim potencionálnym voličom z radov dôchodcov a študentov, akoby pomohol, aj keď možno v menšej miere, všetkým občanom. Takýto je politický marketing vládnej strany, ktorá sa ním snaží zachraňovať pokles svojich preferencií a robí si predvolebnú kampaň za štátne peniaze, “ dodal podpredseda strany Most-Híd.

Zdielať: