Most-Híd: Slovensko potrebuje protikorupčný balíček

Predstavitelia strany Most-Híd Béla Bugár a Lucia Žitňanská predstavili na dnešnej tlačovej besede protikorupčný balíček, ktorý obsahuje 20 opatrení pre zmenšenie korupcie a posilnenie právneho štátu na Slovensku. Podľa nich je korupcia jedným z najväčších problémov súčasnosti.

Za jeden z najväčších problémov súčasného Slovenska považuje strana Most-Híd korupciu a klientelizmus. „Vidíme, že za uplynulé štyri roky sa táto situácia zhoršila. Vláda Roberta Fica namiesto toho, aby riešila tento problém, tak sa radšej sústredila na populistické a nesystémové rozdávanie vládnych balíčkov,“ vyhlásil predseda Béla Bugár. Podľa neho je zlé, ak si 95  percent občanov myslí, že uspejete len vtedy, ak má správne kontakty. Preto podľa Bugára Slovensko musí zmeniť smerovanie a jedným z prvých, ak nie prvým ráznym krokom novej vlády by malo byt prijatie súboru opatrení navrhnutých v  protikorupčnom balíčku.

„Desaťtisíce hlavne mladých ľudí, ktorí zo Slovenska ročne odchádzajú do zahraničia, neodchádzajú preto, že by tu neboli vlaky zadarmo alebo že by tu boli drahé školy v prírode, odchádzajú preto, že tu nenachádzajú perspektívu a vidia všadeprítomnú korupciu, klientelizmus a plytvanie verejnými zdrojmi,“ pomenoval nepriaznivú súčasnú situáciu Bugár. Takisto povedal, že tento problém nevyriešia marketingové heslá, ktoré na prvý pohľad znejú dobre, ale len poctivé riešenia. „Poctivé riešenia, ktoré nebudú zázračnými opatreniami znamenajúcimi okamžitý koniec korupcie a vyriešenia tohto problému, ale systematickou snahou o zmenšovanie priestoru pre korupciu a postihovaním tých, ktorí ju páchajú,“ doplnil Bugár. K tomu sú podľa neho potrebné nielen zmeny zákonov, ale predovšetkým zmena celkovej klímy v spoločnosti – od predstaviteľov verejnej správy, polície, súdov, až po radových občanov, pre ktorých by sa malo stať prirodzené ohlasovať takéto nezákonné konanie, ak sa s ním stretnú. „Budúca vláda bude musieť mať enormnú snahu túto situáciu zmeniť a musí to byť jednou z jej priorít. Opakujem, nielen slovnou a marketingovou, ale skutočnou prioritou,“ doplnil Bugár.

Slovensko potrebuje podľa podpredsedníčky Most-Híd Lucie Žitňanskej oveľa viac ako sociálne balíčky „protikorupčný balíček“ pre posilnenie právneho štátu, ktorý ponúka Most-Híd vo svojom programe. „Všetky problémy s korupciou a právnym štátom nevyriešime len jedným veľkým opatrením,“ uviedla Lucia Žitňanská, pričom pripomenula  ako príklad zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý Robert Fico považoval za svoju vlajkovú loď, ale podľa ktorého dodnes nebol odsúdený nikto. „Preto v protikorupčnom balíčku prinášame 20 opatrení, ktoré smerujú k zužovaniu priestoru pre korupciu, jej účinnejšiemu vyšetrovaniu, k posilneniu postavenia občana a rovnosti pred zákonom a tiež opatrenia k ochrane ústavného poriadku a jeho zneužitia politickou mocou,“ pomenovala oblasti, na ktoré sú zamerané opatrenia z protikorupčného balíčka.

Ku korupčnému správaniu podľa nej prichádza predovšetkým tam, kde absentujú jasné a vynútiteľné pravidlá. „Cieľom zmien v tejto oblasti preto musí byť skvalitnenie štátnej správy, obmedzenie vplyvu straníckej politiky na odborné pozície a eliminovanie vplyvu šedej zóny na tvorbu zákonov a čerpanie verejných financií,“ uviedla Lucia Žitňanská. Takýmito opatreniami sú napríklad zákon o lobingu, účinný protischránkový zákon, či transparentné výberové konania. Druhou oblasťou je podľa nej postihovanie tých, ktorí korupciu spáchali. „Ďalšie zmeny sa preto týkajú polície, prokuratúry a súdov s cieľom eliminácie politických vplyvov a ich otvorenia verejnej kontrole,“ uviedla Lucia Žitňanská. K tomu by malo podľa strany Most-Híd pomôcť odpolitizovanie polície, či vyššia verejná kontrola prokuratúry a súdov.

Protikorupčný balíček na posilnenie Slovenska ako právneho štátu obsahuje aj opatrenia na zlepšenie postavenia občana pred štátom, jeho nároku na kvalitné verejné služby, či ochranu pred zneužitím politickej moci. Všetky opatrenia nájdete tu>>>

 

 

 

 

 

Zdielať: