Béla Bugár: Vstupom do koalície sme zabezpečili stabilitu pre krajinu

Republiková rada strany Most-Híd na svojom sobotňajšom zasadnutí v Bratislave hodnotila prvý rok pôsobenia strany vo vládnej koalícii, súčasnú situáciu na vnútropolitickej a európskej scéne, rokovala o postupe vo voľbách do VÚC.

Strana Most-Híd účasťou vo vládnej koalícii získala priestor pre realizáciu jasne stanovených cieľov strany vo volebnom programe, ktorého najdôležitejšie prvky sa stali súčasťou Programového vyhlásenia vlády. "Dosiahnuté výsledky sú dôkazom toho, že sme sa rozhodli správne. Vstupom do vlády sme ponúkli stabilitu a možnosť napredovania pre celú krajinu" - zdôraznil vo svojom hodnotení predseda strany Béla Bugár.

V exekutíve máme silných ľudí, odborníkov s jasnou víziou, ktorí sa môžu oprieť o stabilný, akcieschopný poslanecký klub. Výsledkom ich doterajšej práce vo všetkých troch pilieroch našich priorít sú systémové riešenia, legislatívne zmeny v sociálnej oblasti, výrazné zmeny v menšinovej politike a posilnenie právneho štátu v podobe reformného balíka piatich dôležitých zákonov ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej.

Jedným z nich je Protischránkový zákon, významný nástroj kontroly, ktorým odkrývame, kto vlastne profituje z obchodov so štátom. Novelou trestných kódexov sme reagovali na znepokojujúce javy v našej spoločnosti, na nárast extrémizmu. Tieto zákony získali v parlamente širokú podporu - aj opozičných poslancov. Trestné kódexy sa však  na konci roka dostali vďaka skupine opozičných poslancov aj zo SaS a OĽaNO na Ústavný súd. " Ja si nemyslím, že sa tam dostali kvôli ich protiústavnosti, ale len kvôli boju o Kotlebovho voliča, ktorý zjavne ohlásil Richard Sulík. Most – Híd je dnes prakticky jediná strana, ktorú z kalkulácie s voličmi Kotlebu nikto nemôže obviniť a obhajoba tejto novely je preto pre nás výhradne principiálna vec"- uviedla Žitňanská.

V kontexte zložitej vnútropolitickej situácie voľby do VÚC strana Most-Híd vníma ako dôležitú a vážnu politickú skúšku demokratických síl na Slovensku, ktoré by nemali podľahnúť politikárčeniu. "V jesenných voľbách ide o viac ako o získanie postov. Hlas rozumu musí zarezonovať na všetkých úrovniach a v krajoch"-zdôraznil László Sólymos.

Po Brexite  sme v EÚ svedkami určitého napätia medzi bruselskou administratívou a európskou verejnosťou, ktoré podporujú aj rôzne antieurópske, nacionalistické, či extrémistické zoskupenia v jednotlivých krajinách. Sme presvedčení, že je najvyšší čas, aby sme začali veľmi dôsledne a otvorene diskutovať o tom, akú Európsku úniu si želáme. Zverejnenie tzv. Bielej knihy ponúka priestor pre diskusiu o našej budúcnosti nie len na politickej úrovni ale aj v širokej verejnosti.

Na tlačovej besede o záveroch zasadnutia ústredného orgánu strany informovali predseda strany Most-Híd, podpredseda NR SR Béla Bugár, ministerka spravodlivosti, podpredsedníčka vlády SR, podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žiťňanská, minister životného prostredia a podpredseda strany László Sólymos, minister dopravy, člen predsedníctva Árpád Érsek, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, podpredseda strany Ábel Ravasz a štátny tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, podpredseda strany Ivan Švejna.

Ďalšie dokumenty schválené Republikovou radou strany Most-Híd nájdete v prílohe.

 

Dokumenty na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
Súbor stanoviskokjunckerovejbielejknihe.docx16.51 KB
Súbor mosthidvuc.docx14.44 KB
Zdielať: