Béla Bugár: Dočkali sme sa

Včera Slovensko zažilo výnimočný deň. Po 19 rokoch a viacerých neúspešných pokusoch sa definitívne podarilo odstrániť jednu veľkú traumu tejto krajiny. Zrušili sme mečiarove amnestie.

Nikdy som neveril, že túto vetu budem môcť povedať, napísať. A stalo sa. Som nesmierne rád. Mečiarove amnestie traumatizovali slovenskú spoločnosť veľmi dlho, lebo kryli zavlečenie občana do iného štátu, ktoré sa podľa mnohých indícii a dôkazov dialo s účasťou vládnej moci.  Amnestie boli nespravodlivé a každé dlhodobé zotrvávanie v pocite nespravodlivosti má za následok zvyšujúcu sa frustráciu spoločnosti.

Včera bol výnimočný deň tak isto pre celú politickú reprezentáciu na Slovensku. Mňa veľmi teší, že  na návrhu na zrušenie amnestií sa podieľala vláda, parlament, prezident a v konečnom dôsledku aj ústavný súd. Takáto zhoda najvyšších ústavných inštitúcií je na naše pomery nebývalá a svedčí o tom, že v kľúčových okamihoch a dôležitých témach ešte stále dokážeme spolu komunikovať a nájsť zhodu.

Včera bol deň, ktorý by si mala zapamätať aj opozícia. Spochybniť a priori všetko, čo prichádza od vládnej koalície, je malicherné. Politikárčenie niektorým momentom jednoducho nesvedčí.

Včera bol výnimočný deň aj pre Most-Híd. Stopa, ktorú naši politici zanechali pri celom 19 ročnom procese, aj pri jeho konci, je nezmazateľná.  Nielen preto, lebo som jediným politikom, ktorý bol v parlamente pri všetkých pokusoch o zrušenie amnestií a vždy hlasoval som hlasoval za, ale aj preto, že politik ktorý pripravoval úplne prvý návrh zrušenia a zároveň aj posledný, úspešný návrh, je Peter Kresák. Ten spolu aj zastupoval parlament pred ústavným súdom. Návrh podania na ústavný súd zase vypracovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Za zrušenie amnestií hlasovali všetci poslanci Most-Híd. A neskromne mi dovoľte položiť otázku: dopracovali by sme sa k takému kroku, keby Most-Híd nebol súčasťou tejto vlády? Ja na túto otázku odpoveď poznám. A verím, že každý, kto sleduje politické dianie na Slovensku, tiež.

Včera bol jeden z najvýnimočnejších dní mojej - áno dlhej - politickej kariéry. Všetko čo som za uplynulý rok dostal – útoky, zosmiešňovania, nadávky – stálo zato. Za tento pocit, ktorý som v stredu 31.5.2017 zažil.

Ešte raz: zrušili sme mečiarove amnestie.

           

 

 

Zdielať: