Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vyzývajú na symbolické zapálenie sviečky za obete rómskeho holokaustu

Druhého augusta si pripomíname traumatickú historickú udalosť - holokaust Rómov. V tento deň v roku 1944 bolo v koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zavraždených viac ako 3000 Rómov. Počas druhej svetovej vojny zomrelo viac ako 300 tisíc európskych Rómov. O tom, že holokaust bol súčasťou druhej svetovej vojny niet pochýb. Fakt, že obeťami holokaustu boli aj Rómovia však nie je veľmi rozšírený.

„Niet takého národa v Európe o ktorom vieme tak málo, ako o Rómoch. Je preto logické, že občan vie stále veľmi málo o rómskom holokauste. To právnické „neznalosť neospravedlňuje“ platí aj v prípade rómskeho holokaustu. To, že o rómskom holokauste vieme málo, neznamená, že nebol. A neznamená, že sa o ňom nemáme a nemusíme snažiť dozvedieť stále viac. Ako uctenie si pamiatky vyše 21 tisíc ľudských duší v nacistických táboroch, ako memento, pre stále rastúci počet vedome neinformovaných spoluobčanov.“ – povedal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz.

"Keď dnes počúvam od rôznych politikov (hlavne z ĽSNS) alebo čítam na internete rôzne slová o neprispôsobivých asociáloch, vidím v tom až hrozivú paralelu s udalosťami spred 70 rokov." – dodala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a ministerka spravodlivosti v spolupráci s animátorkou Kamilou Kučíkovou pripravili symbolickú sviečku, ktorú môžete za obete rómskeho holokaustu zapáliť prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti. Prostredníctvom sociálnych médií chce úrad osloviť čo najviac ľudí a žiada ich, aby dňa 2.8.2017 dočasne zmenili svoju profilovú fotku na sviečku. Sviečka vyjadruje to čo museli Rómovia počas druhej svetovej vojny prežívať, ale zároveň vyjadruje životnú silu, ktorou Rómovia oplývajú a vďaka ktorej si napriek neprajným situáciám nenechajú vziať svoju identitu.

Rómovia mali počas holokaustu na šatách prišitý čierny a neskôr hnedý trojuholník. Čierny trojuholník ich označoval ako asociálov a hnedý neskôr špecificky ako rómskych asociálov. Symbol pripomína skutočnosť, že bohužiaľ aj dnes sa pod zámienkou „korektnosti“ používa pojem asociál či neprispôsobivý občan, aj keď z obsahu je zrejmé, že ide o Rómov.  Ľudia dokonca proti „asociálom“ protestujú a chcú ich vyhnať zo svojej obce či mesta.
Textúra sviečky pripomína koľaje. Koľaje po ktorých bolí Rómovia zvážaní do pracovných, zaisťovacích a koncentračných táborov.
Plameň sviečky je v tvare slnka. Slnko znamená život a Rómovia ako deti Slnka zosobňujú radosť zo života a chuť žiť. Aj keď si pripomíname smutnú udalosť, nezabúdajme na to, že napriek traumatickému historickému zážitku si Rómovia nedali vziať svoju identitu, svoju kultúru a svoju neprekonateľnú životnú energiu.

„Históriu nemožno podceňovať a už vôbec nie spoločenské nálady, keďže práve spoločenská nálada a verejná mienka, dokážu ľudí pomknúť k hrozným činom. Skutočnosť, že počas holokaustu boli vyvražďovaní aj Rómovia je verejnosti len málo známa. Preto sme sa rozhodli, túto informáciu šíriť prostredníctvom sociálnych médií. O pomoc v tejto kampani sme požiadali štátne inštitúcie, mimovládne organizácie a médiá.“  - uviedol Ábel Ravasz.

Aktivita úradu je súčasťou širšieho plánu úradu meniť verejnú mienku o Rómoch na Slovensku. Úrad splnomocnenca sa zúčastní aj na pietnych aktoch, ktoré sú už každoročne organizované na pamätných miestach. Tento rok bude mať úrad svoje zastúpenie  v Banskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Seredi, Fiľakove, či Rimavskej Sobote.

Zdielať: