Protest: „Dnes Hedviga, zajtra ty? Spravodlivosť pre všetkých!”

Demonštrácia sa koná v stredu, 30. apríla na Župnom námestí v Bratislave, akcia sa začína o 18.00 h.
Po hodine a pol sa demonštranti presunú na Hviezdoslavovo námestie, záverečné performance sa koná pred starou budovou Slovenského národného divadla. Na udalosti vystúpia s krátkymi prejavmi predstavitelia slovenských občianskych organizácií.
Na demonštrácií prednesie krátky prejav Zuzana Wienk, programová riaditeľka Aliancie Fair-play, list ombudsmanky Jany Dubovcovej tlmočí ústavný právnik Peter Kresák. Profesor Miroslav Kusý reprezentuje Helsinský výbor na Slovensku, k účastníkom sa prihovorí aj novinár Eugen Korda, ktorý sa kauzou zaoberal v dvoch reportážach pre Slovenskú televíziu.
István Batta duchovný, synodný radca tlmočí odkaz Slovenskej reformovanej kresťanskej cirkvi. Zsófia Voda prihovorí v mene maďarských univerzitných študentov v Nitre, Anna Sándor reprezentuje nitrianskych vysokoškolských učiteľov. K účastníkom demonštrácie sa prihovorí aj žurnalistka Marie Vrabcová, ktorá spracovala prípad Hedvigy Žákovej Malinovej. Organizáciu Csemadok reprezentuje Rudolf Mézes.
Na udalosti bude premietnutá ominózna tlačovka ministra vnútra a premiéra, bude pripravený aj krátky hudobný program. Demonštrácia sa končí symbolicky pred budovou Slovenského Národného Divadla, kde demonštranti predvedú svoj performance, ktoré bude mať za cieľ naznačiť, že – hoci krajina je desať rokov členom Európskej únie –, úroveň slovenskej justície je ďaleko za štandardom.
Zoznam rečníkov:
István Batta, duchovný, synodný radca
Eugen Korda, novinár
Peter Kresák (kancelária ombudsmana)
Miroslav Kusý (Helsinský výbor na Slovensku)
Rudolf Mézes, Csemadok
Anna Sándor, profesorka VŠ (Nitra)
Zsófia Voda, Študentská sieť – JUGYIK (Nitra)
Marie Vrabcová, novinárka
Zuzana Wienk (Aliancia Fair-play)
 

 
Zdroj: Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku
Video: most-hid.sk

Zdielať: