Most-Híd odmieta podporiť ústavnú bianko zmenku Roberta Fica

Vládny Smer túži ovládnuť justíciu, chce o všetkých zmenách rozhodovať sám, tvrdí Gábor Gál.
Strana Smer-SD na čele s Robertom Ficom sa snaží získať dominantný vplyv v slovenskej justícii. Potvrdzuje to návrh novely ústavného zákona, ktorý vládna strana v týchto dňoch predkladá. Poslanec NR SR Gábor Gál tvrdí, že ide ústavnú bianko zmenku, ktorú nemôže podporiť nikto, kto to s demokraciou na Slovensku myslí vážne. Gál zároveň pripomína, že návrh ústavnej novely na zmenu justície, s ktorou Smer prichádza, iba posilní právomoci prezidenta SR.
Ide o volebný zákon
„Most-Híd odmieta podporiť ústavnú bianko zmenku Robert Fica. Návrh ústavného zákona na zmenu justície, ktorý podala strana Smer, nie je totiž o systémových zmenách,“ povedal Gábor Gál, podľa ktorého Smer navrhuje iba zmenu na podporu právomoci prezidenta. „Prakticky jediný konkrétny návrh je ten, že ideme posilniť právomoci predsedu Smeru v jeho pravdepodobne budúcej funkcii. Preto si myslíme, že návrh ústavného zákona je volebným zákonom z dielne vládnej strany,“ vysvetlil poslanec Most-Híd.
Smer chce rozhodovať v justícii o všetkom sám
Občanom SR podľa Gábora Gála vláda svojim ústavným návrhom neponúka ani zrýchlenie konaní pred súdmi, ani transparentnejší spôsob vymáhania spravodlivosti. Celý ústavný návrh Smeru je podľa poslanca Most-Híd o tom, že rozhodnutia o fungovaní a postavení justície, ktorú upravuje Ústava SR, by bola týmto ústavným zákonom degradovaná na úroveň obyčajného zákona. „Čiže po schválení tejto ústavnej zmeny, by sme dali možnosť štátostrane, aby sama, na vlastný obraz, teda bez opozície, jednoduchým zákonom potom upravila všetky podrobnosti a konkrétnosti ohľadne justície. Smer by potom sám mohol rozhodovať o tom, kto a za akých okolností bude sudcom, budú ich kádrovať a celý justičný systém, by mali tak vo vlastných rukách. Po schválení tejto úpravy ústavného zákona, by všetky zmeny v justícii mohla bez problémov realizovať iba jedna strana,“ upozorňuje Gábor Gál.
Vládny návrh je len rámom bez obrazu
Za všetko podľa neho hovorí aj fakt, že v celej tejto krátkej novele ústavného zákona, sa až päťkrát odkazuje na to, že podrobnosti upraví zákon. „Takúto bezobsažnú zmenu Ústavy SR, ktorá je iba rámom, pretože obraz tam ešte nie je, nemôže Most-Híd podporiť. Veď ani v kontúrach netušíme, ku akým konkrétnym zmenám v justícii by malo dôjsť na základe tejto navrhovanej zmeny Ústavy SR. Vládna strana totiž žiadne konkrétne návrhy v tomto smere nepredložila. Smer predložil iba akýsi rámec, na základe ktorého by sa poslanci opozície vzdali možnosti spolurozhodovať o tom, ako zlepšiť fungovanie slovenskej justície,“ dodal Gábor Gál. 
Zdroj: most-hid.sk
Foto: TASR

Zdielať: