Rudolf Chmel: Proti extrémizmu nikdy nezvíťazíme tak, že sa vyberieme jeho smerom

Extrémizmus je pojem novodobý, napriek tomu, že aj v našom geopolitickom priestore sme v minulom storočí boli svedkami rôznych „izmov“.  
Nacizmus, komunizmus - ideológie, ktoré nadlho veľmi poznačili dejinný vývoj v strednej Európe. Extrémizmus, podobne ako terorizmus, je akýmsi súčasným pokračovateľom týchto totalitných ideológii, či režimov. Nárast extrémistických prejavov je odrazom stavu našej spoločnosti, ktorá, ako vidíme, ani štvrťstoročie po revolúcii nie je celkom schopná vysporiadať sa s nenávisťou, xenofóbiou a agresiou, s rasizmom, blízkym nacizmu, ktorý plazivo preniká do nášho ešte predsa len demokratického sveta. Je preto nesmierne dôležité, aby sme nekompromisne odsúdili takéto prejavy, aby Európa nedopustila návrat akýchkoľvek protidemokratických recidív, ktoré v dvadsiatom storočí absolvovala. Môžeme preto len uvítať januárové komuniké Európskej komisie zamerané na prevenciu radikalizmu, terorizmu a násilnému extrémizmu, ktorého opatrenia prevezme aj Slovenská republika. 
Mnohokrát som to už vravel, no nedá mi nepovedať to aj teraz – proti extrémizmu nikdy nezvíťazíme tak, že sa vyberieme jeho smerom.
Rudolf Chmel, podpredseda strany Most-Híd
 

 

Zdielať: