József Nagy: Európa extrémizmus odmieta, pripomenuli si holokaust

Rada Európy (RE) si dnes za novú prezidentku zvolila Anne Brasseurovú z Luxemburska a už päť minút po jej vymenovaní zažila prvý nepríjemný konflikt.

 

Tamás Gaudi-Nagy z Jobbiku, ktorému pre extrémistické vyhlásenia počas celého zasadnutia odňali možnosť vystúpiť, žiadal od práve zvolenej prezidentky, aby mohol mať prejav.

 

József Nagy, poslanec NR SR strany Most-Híd, ktorý je slovenským členom Rady Európy, povedal: „Na nacionalistické vyhlásenia v Štrasburgu skutočne nie je nikto zvedavý. A z môjho pohľadu je poľutovaniahodné, že práve maďarská ultrapravica je najhlučnejšia.„ Podľa poslanca NR SR strany Most-Híd, základom Rady Európy zodpovednej za ochranu ľudských, menšinových či demokratických práv, je spolupráca a nie izolácia, ktorej výsledkom je iba nebezpečné zvyšovanie napätia.

 

Spomínaný zástupca strany Jobbik, napokon tak sa o tom rozhodlo už na predchádzajúcom zasadnutí Rady Európy, nedostal právo na prejav.  Tamása Gaudi-Nagya nepodporili v jeho snahe získať priestor na vystúpenie ani zástupcovia ostatných prítomných strán z Maďarska. „Za skutočnosť, že sa v Európe darí ochraňovať mier už 69 rokov, možno do veľkej miery ďakovať práve Rade Európy a preto nie je jedno, kto ju reprezentuje a k čomu  jej členov stimulujú voliči,“ dodal József Nagy, ktorý je v RE členom výboru pre menšinové záležitosti.

 

Rada Európy združuje 47 európskych krajín, v ktorých žije 820 miliónov obyvateľov. Vyše 300 členov Rady Európy, ktorí zastupujú jednotlivé európske štáty, si pripomenuli minútou ticha Medzinárodný pamätný deň holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára.

 

Zdroj: MOST-HÍD

Foto: TASR

 

Zdielať: