Most-Híd chce zefektívniť výchovu a vzdelávanie detí v národnostných školách

Strana predložila v pondelok v parlamente novelu školského zákona.

Novela školského zákona poslancov  NR SR za Most-Híd, Árpáda Érseka, Bélu Bugára a Lászlóa Sólymosa, odzrkadľuje osobitosti výchovy a vzdelávania detí a žiakov v jazyku národnostných menšín, ako ich základného, Ústavou SR garantovaného práva. 

 

„Navrhujeme úpravu vedenia pedagogickej dokumentácie škôl a školských zariadení, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie v jazyku národnostných menšín. Tiež navrhujeme úpravu používania geografických názvov v učebniciach, učebných textoch a pracovných zošitoch, ktoré sa používajú pri vzdelávaní v jazyku národnostnej menšiny, “ vysvetlil jeden z predkladateľov novely, poslanec NR SR za Most-Híd, Árpád Érsek.  

 

Novela má zefektívniť prácu učiteľov a dôraznejšie reflektovať na osobitosti výchovy a vzdelávania detí a žiakov národnostných menšín. Platné zákony pripúšťajú na národnostných školách len dvojjazyčné vedenie pedagogickej dokumentácie a umožňujú v odborných publikáciách iba dojjazyčné uvádzanie geografických názvov.

 

"Novela zachováva pôvodnú koncepciu sústavy škôl a školských zariadení v Slovenskej republike, ako aj súčasný systém fungovania výchovy a vzdelávania detí a žiakov v týchto školách a školských zariadeniach," dodal Árpád Érsek.

 

Zdielať: