László Solymos: Vláda ohrozuje menšinové vydavateľstvá na Slovensku

Podpredseda Most-Híd László Solymos už v tejto súvislosti interpeloval predsedu vlády, Roberta Fica.
Štyri vydavateľstvá, ktoré sú významným spôsobom súčasťou menšinovej kultúry na Slovensku, vláda stále neinformovala o tom, či môžu počítať so štátnymi dotáciami, o ktoré požiadali  vlani v rámci dotačného programu Kultúra národnostných menšín 2012. A to napriek tomu, že v ešte máji tohto roku legálnosť týchto dotácií oficiálne potvrdila aj Európska komisia.
Podpredseda Most-Híd László Solymos už v tejto súvislosti interpeloval predsedu vlády Roberta Fica. „Tieto vydavateľstvá pôsobia dlhodobo v oblasti menšinovej kultúry, ich činnosť však nie je vykonávateľná bez štátnej pomoci. Vydávajú nielen dôležité knižné publikácie, ale aj spravodajské či kultúrne periodiká, z ktorých niektoré vychádzajú už 55 či 65 rokov. Ich zánikom by došlo k ohrozeniu celej menšinovej kultúry na Slovensku,“ napísal predsedovi vlády László Solymos, ktorý žiada od predsedu vlády odpoveď na otázku, ako sa chystá vláda Slovenskej republiky vyhovieť žiadostiam predmetných menšinových vydavateľstiev, ktoré sú v súlade s rozhodnutím hodnotiacich komisií Úradu vlády Slovenskej republiky a Európskej komisie.
O dotácie vlani požiadali vydavateľstvá Madách-Posonium, s. r. o., Lilium Aurum, s. r. o., Petit Press, a. s. a MPhilms, s. r. o.
 

Zdielať: