Árpad Érsek a Martin Fronc: Opozícia napadne novelu vysokoškolského zákona na ústavnom súde

Na tlačovej besede strán Most-Híd a KDH, poslanci NR SR Árpad Érsek a Martin Fronc oznámili, že zozbierali pod podanie na ústavný súd 31 podpisov. Opozícia napadne novelu vysokoškolského zákona na ústavnom súde. Dôvodom je priama retroaktivita pri akreditácii vysokých škôl. Poslanci povedali, že komplexná akreditácia rozhoduje, či vysoká škola bude zaradená ako škola univerzitného alebo neuniverzitného typu.
Opoziční poslanci napádajú paragraf 84, ktorý zaviedol priamu retroaktivitu pri komplexnej akreditácii. V decembri 2012 bola prijatá novela vysokoškolského zákona, ktorá zaviedla, že vysoké školy pri komplexnej akreditácii budú hodnotené pri zaradení medzi univerzitné aj za obdobie, keď nepoznali kritériá. To je podľa KDH a Most-Híd priama retroaktivita. Pod návrh na ústavný súd sa podpísali poslanci Mosta-Híd a KDH, ale aj niekoľkí z SDKÚ-DS a OĽaNO. 
 
Komplexná akreditácia všetkých vysokých škôl sa začne na budúci rok v apríli. Nové kritériá na hodnotenie vysokých škôl by mali podľa rezortu školstva priniesť kvalitnejšie študijné programy, čo bude prepojené s ich financovaním. Dôraz by sa mal pri hodnotení klásť najmä na výskum. 
Zdroj: SITA a Most-Híd

Zdielať: