Občianska vízia 2016: Hospodárska politika

Občianska vízia 2016
Strana Most-Híd dnes predstavila ďalšiu časť svojho strategického dokumentu Občianska vízia 2016, hospodársku politiku. Spoluautorom tejto časti vízie je odborný asistent Katedry politológie Univerzity Komenského pán Zsolt Gál.


Základným filozofickým prístupom k tejto časti vízie je podľa slov predsedu strany Bélu Bugára "oprava" zlých rozhodnutí Ficových vlád a návrh vlastných prístupov strany k riešeniu ekonomických otázok spoločnosti. Ako uviedol "je jasné, že na hospodárenie krajín majú veľký vplyv tak kríza, ako aj demografický vývoj, ale za najväčšiu škodnú považujeme zlé rozhodnutia Ficových vlád, ich neschopnosť rozumne a strategicky konsolidovať verejné financie, neschopnosť obmedziť korupciu, oživiť podnikateľské prostredie a samozrejme aj typický prístup ľavicových vlád: neochota prijímať nepopulárne rozhodnutia".
 
Podpredseda strany Most-Híd pre ekonomiku Ivan Švejna konkretizoval  hlavne predstavu strany o úlohe štátu v ekonomike. Pri tzv. "oprave zlých rozhodnutí" strane pôjde o "návrat k rovnej dani, o posilnenie II. piliera. Ako uviedol. "za prvoradé považujeme rozviazanie rúk zamestnávateľom a zrušenie niektorých zbytočných zákonov a pravidiel. Sme za jednotný výber daní, za jednoduchý a stabilný daňový systém". Za výrazný odlišujúci prvok strany v ekonomickej oblasti vidí " ústavným zákonom stanovený záväzok nezvyšovať daňové zaťaženie". V materiáli sú sformulované aj zásadné postoje strany na strane výdavkov. Ide hlavne o obmedzenie úlohy štátu v tých oblastiach, ktoré má robiť súkromný sektor a vie to robiť lepšie. "Sme za dôsledný audit aktív štátu a inštitúcií verejnej správy. Musíme prestať aj s poskytovaním selektívnej investičnej pomoci. Stimuly je potrebné dávať buď každému, alebo nikomu." uviedol Ivan Švejna. 
 
Strana bude pokračovať v predstavovaní ďalších častí svojej vízie v nasledujúcich týždňoch.
 

Dokumenty na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
PDF icon ov_hospodarstvo.pdf52.93 KB
Zdielať: