Občianska vízia 2016: Udržateľný vidiek

Občianska vízia 2016
Strana Most-Híd v utorok predstavila v poradí už štvrtú časť svojej Občianskej vízie 2016. Predseda Most-Híd Béla Bugár spolu s poslancami NR SR za stranu Most-Híd Gabrielom Csicsaiom a Elemérom Jakabom predstavili ďalšiu časť strategického materiálu Občianska vízia 2016 - dokument s názvom Udržateľný vidiek.

Štát musí byť voči regiónom spravodlivejší

V súvislosti s najnovším materiálom „Udržateľný vidiek“ Bugár zdôraznil, že obsahuje tradične prioritné témy strany Most-Híd: poľnohospodárstvo, ochrana životného prostredia, rozvoj regiónov a vidieka a verejná správa. „V oblasti verejnej správy za dôležité považujeme analýzu súčasného územno-právneho členenia Slovenska a spravodlivejšie rozdeľovanie dotácií pre jednotlivé regióny,“ vysvetlil Béla Bugár podľa ktorého pri rozvoji regiónov je potrebné klásť dôraz na zlepšenie infraštruktúry a to najmä v zaostalejších regiónoch. „Našim primárnym cieľom je napríklad aj to, aby každý sa obyvateľ z miesta svojho bydliska dostal k diaľnici či rýchlostnej ceste za menej ako 30 minút,“ vyzdvihol predseda Most-Híd. Strana má svoju konkrétnu predstavu aj o podobe vidieckej turistiky a napríklad v oblasti poľnohospodárstva kladie dôraz na ochranu gazdov či podporu domácej produkcie. Podľa Bugára musíme pomôcť jednotlivým regiónom konkrétne a merateľne. „Všeobecné sľuby nestačia,“ dodal predseda Most-Híd.

Dlhodobým cieľom lacnejšie a bližšie k občanom

Elemér Jakab, poslanec NR SR za stranu Most-Híd tvrdí, že na Slovensku absentujú organické regióny a rovnako chýbajú logické, lacnejšie diaľnice. „V našej vízii preto hovoríme o tom, že základom reforiem musí byť ´lacnejšie a bližšie k občanom´. Práve k tomuto smeruje každý náš návrh a dlhodobý cieľ,“ vysvetlil Jakab.

Dôležité je vypestovať, spracovať a predávať v rámci jedného regiónu

Gabriel Csicsai, poslanec NR za stranu Most-Híd, poukázal na problém v slovenskom poľnohospodárstve, ktorý charakterizuje skutočnosť, že dovážame potraviny, ktoré by sme vedeli vyrobiť aj doma. „Domáce spracovateľské podniky by nám vedeli vytvoriť až približne 15000 pracovných miest. Musíme však dostať do súladu hospodárske záujmy a ochranu prírodného prostredia,“ uviedol Gabriel Csicsai. „Naša stratégia sleduje jednoznačný zámer: vypestovať, spracovať a predávať v rámci jedného regiónu,“ dodal Gabriel Csicsai.

Dokument "Občianska vízia 2016 - Udržateľný vidiek" je na zhliadnutie v prílohe.

Dokumenty na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
PDF icon ov_vidiek.pdf69.5 KB
Zdielať: