Občianska vízia 2016: Zahraničná a bezpečnostná politika

Občianska vízia 2016
Most-Híd v pondelok predstavil dokument, ktorý je v poradí už desiatou časťou strategického materiálu strany – Občianska vízia 2016.

Predseda Most-Híd Béla Bugár a riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy a bývalý štátny tajomník rezortu obrany vo vláde Ivety Radičovej, Róbert Ondrejcsák a poslanec NR SR za Most-Híd Gábor Gál, dnes (26. januára 2015) pred novinármi ponúkli na diskusiu návrh riešení a postupov pre Slovensko v rámci zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

„Most-Híd sa jednoznačne hlási k proeurópskej a proatlantickej zahraničnej politike a solidaritu so spojencami považuje za kľúčový prvok,“ vyhlásil Béla Bugár. Zdôraznil na potrebu aktualizovania dokumentu Bezpečnostná stratégia SR z roku 2005.

Róbert Ondrejcsák, ktorý sa významným spôsobom podieľal na tvorbe najnovšej časti Občianskej vízie 2016 strany Most-Híd, považuje za dôležité udržanie jednoty V4, pričom strana odmieta akékoľvek nabúranie stredoeurópskej solidarity v strategicky dôležitých otázkach.

“Koncom roka 2013 sa vojna nečakane vrátila do Európy, do bezprostredného susedstva Slovenska. Práve preto musíme teraz venovať oveľa viac pozornosti zahraničnej a bezpečnostnej politike Slovenska,“ vysvetlil Béla Bugár, podľa ktorého je nevyhnutné, aby každá slovenská vláda mala presné predstavy o tom, čo slúži záujmom krajiny na strategickej úrovni.

Most-Híd podporuje územnú celistvosť Ukrajiny a ponúknutie integračnej perspektívy Kyjevu. V otázke vzťahov k Rusku Róbert Ondrejcsák uviedol, že „Rusko sa zo strategického partnera stalo strategickým konkurentom, či priamo protivníkom.“ Most-Híd podporuje rozšírenie EÚ a NATO a to najmä krajinami západného Balkánu, Ukrajnou a Gruzinskom.

Gábor Gál za dôležitý cieľ, ktorý dnes stojí pred Slovenskom v rámci jeho obrannej politiky označil potrebu modernizovať armádu. „Strana Most-Híd súhlasí s prezidentom Andrejom Kiskom, a podporuje na summite NATO prijatý záväzok o zvýšení rozpočtu na obranu na 1,6 percenta HDP . Cieľom je pripraviť slovenské ozbrojené sily na reálne výzvy 21. storočia,“ vysvetlil Gábor Gál.

„Zahraničná politika musí byť postavená na hodnotách ako sloboda, demokracia, ľudské práva a právny štát, ako aj na záujmoch vrátane stabilného a bezpečného medzinárodného prostredia so spoľahlivými spojeneckými štruktúrami,“ povedal Béla Bugár.

Dokumenty na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
PDF icon ov_zahranicie.pdf62.64 KB
Zdielať: