Organizácia Purt zastupujúca Rómov na Gemeri mala úspešný rok

Organizácia Purt, ktorá zastupuje gemerských a novohradských Rómov, usporiadala stretnutie pri príležitosti záveru roka 2013.

 

Stretnutie sa nieslo v skvelej atmosfére, konalo sa v obci Kráľ , kde organizáciu Purt miestni obyvatelia veľmi dobre poznajú už od jej vzniku.

 

„Mám radosť, že aktivisti a záujemcovia prišli aj na toto stretnutie a to v takom hojnom počte,”, povedal šéf organizácie Purt, István Vavrek mladší. „Ľudia to vidia, že sme organizáciou, ktorá má v úmysle úprimne pomôcť a že sa s nami oplatí spolupracovať.  Vždy si vypočujeme problémy miestnych obyvateľov a nediktujeme zhora, že čo kto potrebuje. A v spolupráci s našimi partnermi sa vždy pokúšame problémy vyriešiť na mieste.”

 

Purt vznikol v roku 2012 a odvtedy aktívne pôsobí vo viacerých obciach v okolí Rimavskej Soboty. Na jeseň sa do histórie organizácie zapísali dva najväčšie míľniky: v obci Včelince pomohli aktivisti Purt-u vyriešiť situáciu s chýbajúcou izoláciou medzi panelmi, v obci Kráľ zase v spolupráci s miestnou samosprávou spoločne vybudovali chodník.  

 

Organizácia Purt bola aj súčasťou spoločenských udalostí a akcií, napríklad aj na Gemarofeste v Tornali či špotových akciách, ktoré podporili. Po svojom vzniku Purt pomáhal miestnym asi v tucte obcí pri problémoch, ktoré ľudia sami pomenovali - a to v okresoch Rimavská Sobota a Revúca.

 

„Rozhodnutia Purt-u sa rodili na mieste a demokraticky. Naši aktivisti medzi sebou hovoria o tých problémoch, v ktorých by radi dosiahli posun k lepšiemu a následne posunú spoločný návrh na ich riešenie a zapracovanie do budúcich aktivít organizácie”, vysvetlil Vavrek. „Teraz, napríklad pred sviatkami, chceme vo viacerých obciach potešiť miestne deti nejakými prekvapeniami, aby mali príjemné Vianoce. V ďalšom období máme v pláne budovanie ciest, distribúciu obnoseného oblečenia, zabezpečenie invalidných vozíkov, či rekonštrukčné práce. Jednoducho, ideme ďalej, z mesiaca na mesiac s väčším počtom ľudí a vo viacerých obciach!”

 

Strana Most-Híd je hrdá, že je hlavným partnerom organizácie Purt -a to od jej zrodu. Prajeme veľa šťastia pri ďalšej práci!

 

Viac fotografií nájdete TU >>>

Zdielať: